Haber

ABD’de beyaz ırkçılar tarafından öldürülen siyahi çocuk Emmett Till ve annesi için anıt dikilecek

Beyaz Saray’daki imza töreninde konuşan Biden, Emmet Till yaşasaydı 82. yaş gününü kutlayacağını belirtti. “Ne kadar zaman geçerse geçsin, kaç doğum günü, etkinlik, yıl dönümü geçerse geçsin, bunu yeniden yaşamak zor, biliyorum.”terimleri kullandı.

Black Emmett Till’in 14 yaşında bir çocukken beyaz ırkçılar tarafından linç edilmesini ayrıntılı olarak anlatan Biden, anne Mamie’nin Emmett’in yüzündeki yıkım görülsün ve başına gelenleri herkes duysun diye tabutunu ziyaretçilere açma cesaretini övdü. oğlu ve olayın asla unutulmayacağı.

“Susmak suç ortaklığıdır. Ben susmayacağım, sen de susmayacaksın”ABD Başkanı, Emmett Till ve annesinin anısına bu bildiriyi imzalamanın kendisi için “onur” olduğunu söyledi.

Biden bildiriyi imzalarken, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Till’in kaçırıldığı gece olay yerinde bulunan kuzeni Rahip Wheeler Parker Jr. kürsüde hazır bulundu.

Joe Biden bildiriyi imzalarken, “Daha yeni başladık”söz konusu.

Söz konusu anıtın, Till’in cesedinin bulunduğu Mississippi eyaletlerinde ve cenazesinin kaldırıldığı Illinois’de üç ayrı alana dikileceği bildirildi.

Beyaz bir kadın hakkında yorum yaptığı iddiasıyla linç edildi.

Emmet Till, 1955’te Mississippi gezisinde beyaz bir kadın hakkında yorum yaptığı iddiasıyla beyaz ırkçılar tarafından öldürüldü.

Annesi Mamie Till-Mobley, Chicago’da bir törenle Emmet’in tanınmayan yüzünü açıkta bırakarak cesedini sergiledi, böylece linç edilen oğlunun başına gelenleri herkes görsün.

Birkaç gün boyunca siyah çocuğun cenazesini yaklaşık 125.000 kişi ziyaret etti.

Olay, Till’in kendi adıyla çekilen 2022 yapımı bir sinema filminde anlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu