Haber

Avustralya, casusluk riski nedeniyle parlamento yakınlarındaki Rus büyükelçilik inşaatını durdurdu

Avustralya parlamentosu, casusluk riski nedeniyle özel bir kanunla parlamento yakınındaki Rus büyükelçiliğinin inşasını durdurdu.

Avustralya’nın başkenti Canberra’da inşaatı devam eden Rus büyükelçiliği inşaatı durduruldu. Casusluk riski nedeniyle Avustralya parlamentosu, yasal girişimler başarısız olduktan sonra hazırlanan özel bir yasayı kabul ederek Rusya’nın parlamento yakınındaki büyükelçilik binasını durdurdu. Avustralya medyası, yasanın kabulünün beş dakikadan az sürdüğünü bildirdi. Yeni yasa Rusya’nın tazminat almasına izin verirken, mevcut Rus Büyükelçiliğini etkilemeyecek.

Avustralyalı Anthony Albanese, istihbarat teşkilatlarının bu bahis hakkında “çok net güvenlik tavsiyesi” verdiğini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’yı “yasadışı ve ahlaksız” işgalini kınayan Albanese, “Ukrayna işgali göz önüne alındığında, Rusya’nın uluslararası hukuk hakkında konuşacak konumda olmasını beklemiyoruz” dedi. Yeni yasalar Rusya’nın tazminat almasına izin verirken, mevcut Rus Büyükelçiliğini etkilemeyecek.

“düşmanca eylem”

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın bu hamlesini gelecekte “hesaba katacağı bir başka düşmanca hareket” olarak nitelendirerek, Avustralya’nın “Şu anda Batı ülkelerinde süregelen toplu Rusya düşmanlığını” takip ettiğini belirtti.

Elçilik inşaatı parlamentoya 400 metre

Rusya, Avustralya parlamentosunun 2008’de satın aldığı yaklaşık 400 metre ötedeki arazide yeni bir büyükelçilik binasının temelini atmıştı. – CANBERRA

seydilerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu