Ekonomi

Bakan Şimşek: “Dar kesimin alım gücünü kalıcı olarak artırmanın tek yolu enflasyonu tek haneye düşürmektir”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dar kesimin satın alma gücünü kalıcı olarak artırmanın tek yolunun enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu belirterek, bu programın temel amacının enflasyonu zaman içinde tek haneye getirip orada tutmak olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Orta Vadeli Program (OVP) tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şimşek konuşmasında, Orta Vadeli Program’a yönelik ilk tepkilerin olumlu olduğunu belirterek, “Dışarı muhtemelen şu anda içeriyi analiz ediyor. Ancak izlenimlerim alınan geri bildirimlerde olumlu bir bakış açısının olduğu yönünde. İnandırıcı görülüyor.” ve kendi içinde tutarlı gerçekçi bir çerçeve. Burada ilgi çeken konu, “Konunun konusu enflasyonun düzeyi yani varsayım boyutlarıdır, Merkez Bankamızın kasım ayında açıklayacağı enflasyon raporuyla o konuları sizlerle birlikte değerlendirir ve bu çerçeveyi sunuyor. Yani yeni yol, işte üst sınırın ne olduğu, yani bandın üst ve alt sınırlarının ne olduğudur” dedi.

“Yurtiçi talep yumuşayacak ve yavaşlayacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla mücadele programına ve maliye politikasına tam destek verdiğini belirten Şimşek, “Sadece hissetmiyoruz, görüyoruz. Burada net bir mesaj vermek istiyorum. Formda hiçbir tereddüt yok” dedi. Değerlendirmekte fayda var.Büyüme-enflasyon yani enflasyon, mutlaka iç talebi önemli bir şekilde dengelemek için büyümenin gerekliliği çok açık.Bunu sizlerle paylaştık.İç talep yumuşayacak ve yavaşlayacak.Doğal olarak İhracata çok güçlü bir temel vereceğiz, yatırımlara, ihracata çok güçlü bir temel vereceğiz, “Burada yine bir dengeleme var” dedi.

“Yatırımlara ve ihracata hizmet etmek için çok güçlü bir temel oluşturacağız”

İhracata güçlü bir destek vereceklerini belirten Bakan Şimşek, “Yatırımlara ve ihracata çok güçlü bir temel sağlayacağız. Dolayısıyla burada yine bir dengeleme olarak görülmesi gerekiyor. Eğer bu yeniden dengelemenin doğası gereği, İç talepte bir yumuşama olacak, bugünkü enflasyon baskısı azalacak, cari açık azalacak, Cari açığın azalmasıyla birlikte finansal istikrar ve fon akışı açısından olumlu bir döngünün ortaya çıkacağını görmemiz gerekiyor. Türkiye’ye mi.”

“Şu anda geçiş dönemindeyiz ve öngördüğümüz çerçevede gidiyor”

Bakan Şimşek, OVP’nin ana ideolojisinin Türkiye’nin olumlu bir döngüye girmesi olduğunu belirterek, “Biz onun için bir geçiş dönemi öngördük. Şu anda o geçiş dönemindeyiz. Dolayısıyla öyle ya da böyle bir seçim yapmak zorundasınız.” büyüme ile büyüme arasında. Şimdi bakın 2002’ye gidin. Ben basitleştiriyorum. Bir tecrübe var. Türkiye hem hızlı büyüdü hem de enflasyon düştü. Mesela literatürde genel olarak şöyle düşünülüyor: Bütçeyi daraltırsanız, Büyüme yavaşlıyor.” .

“Türkiye yatırımlarla ve verimlilikle hızla büyüdü, enflasyon düştü, bütçe disiplini sağlandı”

Alanı özel sektöre genişlettiklerini belirten Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yatırımlar ve verimlilik sayesinde Türkiye hem hızla büyüdü, hem enflasyon düştü hem de bütçe disiplini sağlandı. Her dönemin koşulları farklı olabilir. Ancak 2019 yılından itibaren Türkiye’nin bu olumlu döngüyü çok güçlü bir şekilde yakalayabileceğine inanıyoruz. Küresel koşullar da buna müsait. Öncelikle şunu söyleyeyim, hiçbir zaman döviz hedefimiz yok. Yani ne programda ne de başka bir şekilde herhangi bir takas niyetimiz yok. İşin doğası gereği kişi başına düşen milli gelir rakamlarını dolar üzerinden verecekseniz bir iddianın olması gerekir. “Eminim burada doğal bir geçiş döneminin arka planında bir varsayım vardır. Daha sonra farklı bir varsayımda bulunulabilir. Ama şunu açıkça söylemek istiyorum. Bu doğal ortalama kurlardan döviz kurunun yıl boyunca doğrusal olacağını varsayıyorsanız, yanılıyorsunuz.” O zaman analiziniz yanlış olabilir. Bizim burada temel prestij ile bir amacımız yok. Dolayısıyla rastgele bir durum söz konusu değil. Döviz rejimindeki değişiklik. Onun ötesinde bu konuyu çok fazla değerlendirmek istemiyorum. Tekrar sorulara devam edersem yatırımcı toplantılarına başlayacağız.”

“Burada önemli yatırımları olan ülkelerin büyükelçilerinin konut sahipliği konusunda birçok yatırımcıyla bir araya geleceğiz”

Türkiye’de yatırımı olan ülkelerin yatırımcılarla bir araya gelmeye başladığını belirten Şimşek, “Japonya’dan başlayarak burada büyük yatırımları olan ülkelerin büyükelçilerinin ev sahipliğinde öncelikle birçok yatırımcıyla buluşup programı anlatacağız. Örneğin. Almanya’da katılacağım etkinlik özel bir etkinlik. Almanya’nın en büyük 50 şirketinin CEO ve CFO’larının katıldığı üç günlük bir etkinlik. Basına kapalı bir etkinlik. Türkiye’yi konuşup döneceğiz. Evet Yatırımcı diyaloglarımıza “Programın başından itibaren çok hızlı, çok güçlü bir şekilde söylüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve yine Başkan Yardımcımızın liderliğinde çok güçlü bir ekip var. Ekip aşaması tamamlandı” dedi.

Bütçe disiplini açısından gerekli adımları attıklarını söyleyen Şimşek, “Elbette bu dinamik bir süreç. Burada duracak anlamına gelmiyor. Para politikasında bir süreç başladı. Yapısal reform gündemi” çok net bir şekilde planlanmış durumda. “Güçlü olacağına inanıyorum. Bu konuda ikili ülkelerle çalışan bir ekibimiz var. Bazıları yansıtılmış gibi görünüyor. Ve yakın zamanda bunlardan sonuç alınacaktır. Daha sonra bir sonraki aşamada yatırımları piyasa sistemi üzerinden yönlendirin. Bunlar her zaman yavaş yavaş ilerleyecek. Bu nedenle yatırımcılarla diyaloğumuz güçlü olacak.” “Güçlü olacak. Evet, zirvede Türkiye’de iç borç stokunun yüzde 28’i yani 2013’ün başına giderseniz yabancı yatırımcıların iç borç stoku içindeki payı TL bazında yüzde 28’e kadar çıkıyordu. Şu anda bu rakam 0,6 civarında” dedi.

Şimşek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Para politikasındaki rasyonalizasyon devam ettikçe, mali disiplinin sürdürülmesiyle, yapısal reform çabalarıyla birlikte enflasyonla mücadele programının ivme kazanmasıyla bu oranın önemli ölçüde artacağına inanıyorum. Olumlu bir tablo yaratmanın da en değerli bileşeni olacağına inanıyorum.” Türkiye’de bir döngü olacak. Biraz zaman alacak. “Bunun farkındayız, iki günde hızlı bir şekilde olacak bir şey değil. Bunların hepsi süreçler. Burada sıkı para politikası sadece faizlerin artması durumunda mı geçerli olacak? Hatta Merkez Bankası Başkanımız bu konularda defalarca açıklamalarda bulundu. Aslında burası çok boyutlu olacak. Yani mevcut iş, mevcut durum olacak.” “Açıkları artıran, enflasyon baskısını artıran tüketim kalemlerinde yeniden dengelemeye gideceğiz. Bunun için tüm enstrümanları kullanıyoruz. Biz başladık.”

“Bundan sonra hedef enflasyona göre fiyat ayarlaması yapılacak ancak çalışanlar hiçbir şekilde enflasyona baskı altında tutulmayacak.”

OVP’nin en önemli bileşeninin planlanan verimliliği artırmak, cari açığı azaltmak, vergide adaleti artırmak ve kayıt dışılığı azaltmak olacağını belirten Şimşek, “Bu reformların hepsi var, çok net bir şekilde ortaya konmuş ve planlanmış. Bu çok pahalı bir boyut. Fiyatlarla ilgili olarak bir konunun altını çizmek istiyorum. Bundan sonra enflasyona göre fiyat ayarlaması yapılacak. Ancak enflasyon hiçbir şekilde çalışanları baskı altına almayacak. Çünkü bir yaklaşımı benimsememiz gerekiyor. Enflasyon-dezenflasyon süreciyle dengeli bir yaklaşım. Bahsettiğim genel çerçeve bu ama belli kesimlerin durumunun iyileştirilmesine yönelik bütçe fırsatları aslında buna göre inşa ediliyor” dedi.

“Dar kesimin satın alma gücünü kalıcı olarak artırmanın tek yolu enflasyonu tek haneye düşürmektir”

Dar kesimin satın alma gücünü kalıcı olarak artırmanın tek yolunun bu olduğunu vurgulayan Şimşek, “Bu da enflasyonu tek haneye düşürmek olur. Aslında bu programın temel amacı enflasyonu tek haneye indirmektir.” Bunu zamanında ve orada tutmak lazım, Sayın Başkan Yardımcımız çok net konuştu, cari fazlanın kalıcı olması için yapısal dönüşüme ihtiyaç var, bu bir süreç, yani 3 yıldan fazla süren bir süreç, amaç bu. Programın özü dönüşüm, yapısal dönüşüm ve reformlarla cari açığın cari fazlaya dönüştürülmesi süreci.Bunu başarabileceğimize inanıyorum.Dünya Bankası’nın açıklamasını muhtemelen bugün yapacağını söyleyebilirim. G20 Maliye Bakanlığı Merkez Bankaları Başkanları toplantısında Dünya Bankası Başkanı ile bir toplantı yaptık, o dönemdeki programımızın bir perspektifini sunduk, en zor zamanlarda bile gelir ayağında çok değerli bir sapma. “Bu dönemde de olacağını düşünmüyorum. Ancak önümüzdeki dönemde kontrol, tahsilat ve istisnalar konusunda olağan çalışmaları yapacağız” dedi.

“Gelecek yılın başından itibaren vergi reformu taslak çalışmalarının Meclis’e gönderilmesi mümkün olacak”

Vergi reformunu gerçekleştireceklerini söyleyen Şimşek, “Yani şu anda yeniden planlanan eylem planına bakarsanız vergi reformu hemen hemen her alanda konuşulan bir konu. İnşallah gönderilmesi de mümkün olur ama Verilen takvim olağan üçüncü çeyrektir. Üçüncü çeyrek doğal olarak bize yer açıyor” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu