Yaşam

Bitlis’te mandalarla kaplıca keyfi: Fotoğraf tutkunları akın etti

Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı köyünde yaşayan vatandaşlar, kış aylarında hayvanlarını belirli aralıklarla dışarı çıkarıyor.

Vatandaşlar hayvanlarını yaklaşık 40 derece sıcaklıktaki kaplıca suyuna çıkardıktan sonra temizliyor.

Türkiye’nin farklı illerinden sürekli olarak Bitlis’e gelen meraklılar, kaplıcada yıkanan hayvanları fotoğraflıyor.

40 derece sıcaklıktaki kaplıcada manda ve atları temizleyen köylüler, mandaların tepesine çıkıp alışılmadık taklalar atarak fotoğraf meraklılarına model oluyor.

Bölgenin doğal güzelliklerini yakından görme fırsatı

Yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan Budaklı köyündeki kaplıca, kışın sıcak suya giren manda ve atları fotoğraflamak isteyen fotoğraf meraklılarını ağırlıyor. Kaplıcaları görmek için köye gelen fotoğrafçılar, bölgenin doğal güzelliklerini yakından görme fırsatı buluyor.

İstanbul’dan fotoğrafçı arkadaşlarıyla Budaklı köyüne gelen fotoğrafçı Lale Çaktı, daha önce bölgeye geldiğini ve manda fotoğrafı çekme şansı bulduğunu belirtti. “Mandalar için İstanbul’dan geldim. Fotoğraf çekme şansım oldu. “Daha önce de geldim ve gelmeye devam edeceğim.”söz konusu.

“Herkes buraya gelmeli”

Suna Adak Bulut isimli fotoğrafçı, bazı kültürlerin yok olmadan önce fiyatının bilinmesi gerektiğini belirtti. Adak Bulut, “ Burası Bitlis’in Güroymak ilçesidir. Burada özel sıcak su mevcut olup günün belli saatlerinde mandalar bu suya gelir. Biz fotoğrafçılar için muhteşem görüntüler ortaya çıkıyor.

Herkes gelmeli ve herkesin fotoğraf albümünde bulunması gereken bir şey. Bilindiği gibi bazı kültürler zamanla yok oluyor. Kaybolmadan herkes bunu albümüne eklemeli.”dedi.

Fotoğrafçı Emine Özel de spaya ilk kez geldiğini ve tekrar tekrar gelmek istediğini belirtti. “Budaklı Kaplıcasına geldik. Mandaların suya girişini izledik ve çok keyifliydi. “Fotoğrafçı arkadaşlarıma bu anı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.”Sanki konuşuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu