Ekonomi

Brent petrol fiyatında düşüş

Dünü 89 dolarda tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün 09:17 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0,28 düşüşle 88,75 dolar oldu. Bire bir dakikalar içerisinde Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 85,78 dolardan alıcı buldu. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın Ekim ayında arz kesintilerine devam edeceklerini açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta yılın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol fiyatlarında haftanın ikinci gününde yaşanan düşüşte, yüksek fiyatlardan yararlanmak isteyen yatırımcıların kâr amaçlı satışları etkili oldu.

Suudi Arabistan, temmuz ayında başlattığı günlük 1 milyon varillik kesintinin son tarihini eylül ayını kapsayacak şekilde uzattı. Rusya tarafında ise OPEC+ kümesiyle yapılan arz kesintisi anlaşmasının ayrıntılarının hafta içinde açıklanması bekleniyor. Uzmanlar, Rusya ve OPEC+ ülkelerinin üretimdeki ilave kesintilerinin piyasalar üzerindeki etkisini yakından takip ediyor.

Gözler Fed konuşmacılarında

ABD doları, Fed’in bu haftaki açıklamaları öncesinde üç ayın en yüksek seviyelerine doğru ilerliyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD dolarının diğer para birimleri karşısında güçlenmesi de etkili oldu. Dolar endeksi dün 09.11 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0,18 artışla 104.237 oldu. Güçlü doların talebi azaltarak petrolü döviz kullanıcıları için daha değerli hale getirmesi bekleniyor.

Öte yandan dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de işgücü piyasası verilerinin Fed’in yılın geri kalanında faiz artırmayacağı öngörülerini güçlendirmesi fiyatlardaki düşüşü sınırladı. Teknik olarak Brent petrolde 89,01 ile 89,06 dolar aralığının direnç, 88,69 ile 88,58 dolar aralığının ise güçlenme bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu