Teknoloji

Büyük tehlike kapıda: Rus kontrolündeki Ukrayna topraklarında dev baraj çöktü

Rus işgali altındaki Ukrayna’da geçen Salı günü büyük bir baraj çökerek nehrin alt kısımlarını sular altında bıraktı. Pek çok uzman, devasa ekonomik ve insani maliyetin yanı sıra, bu çöküşün yalnızca Ukrayna için değil komşu ülkeler için de uzun vadeli çevresel sonuçları olacağından korkuyor.

Olay, 6 Haziran sabahı Ukrayna’nın güneyinde Rus ordusunun kontrolündeki Dinyeper Nehri üzerinde meydana geldi. Kakhovka barajı ve hidroelektrik santralinde meydana geldi.

Bath Üniversitesi Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde kıdemli öğretim görevlisi Dr.Muhammed HeidarzadehKonuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ Kakhovka Barajı, yaklaşık 18 milyar metreküplük muazzam bir rezervuar su kapasitesi ile rezervuar kapasitesi açısından dünyanın en büyük barajlarından biridir. Karşılaştırma için İngiltere’deki en büyük baraj rezervuarından 90 kat daha büyükdedi ve ekledi: “ Bu barajın yıkılmasının sadece Ukrayna için değil komşu ülkeler ve bölgeler için de uzun vadeli uzun vadeli ekolojik ve çevresel olumsuz sonuçları olacağı açıktır.

Kaosu yakalayan dramatik uydu görüntülerinde görüldüğü gibi, çökme bir sağanak yağmuru serbest bıraktı. etkilenen ekosistemlerde geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilecek enkaz, kirleticiler ve kirleticiler. Tehlikeli kimyasallarla kirlenmiş olabileceğinden korkuluyor.

Kakhovka Rezervuarı Ukrayna ve Avrupa’daki en büyük sulama sistemi için bir su kaynağı olarak hizmet verdiğinden, bu çöküşün çevredeki bölge için derin etkileri olabilir.

Greenpeace tarafından yapılan açıklamada, “ Dökülen motor yağı, onunla temas eden bitki ve hayvanlara zarar verebilir, ancak doğru değerlendirme ancak su seviyesi düştükten ve bilim adamları bölgeyi değerlendirdikten sonra yapılabilir.” söz konusu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr ZelenskyEtkinlik için Rus teröristler” suçlandı ve olay ” Avrupa’da son on yılların en kötü insan yapımı çevre felaketi ” tarif etti. Rusya sorumluluğu inkar etmedi, ancak Batı’nın ” Rusya’yı her şey için suçlamak için doyumsuz bir istek” dedi ki.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterresbarajın yıkılması muazzam bir insani, ekonomik ve ekolojik felaket ” tarif etti. Ayrıca, en az 16 bin kişinin evlerini kaybettiğini ve çok daha fazlasının evlerini terk etmek zorunda kalmasının beklendiğini sözlerine ekledi ve BM’nin yerel halka su arıtma üniteleri ve sanitasyon önlemleri sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Zaporizhzhia nükleer santralinin tehlikesi

Soğutma için rezervuar suyunu kullanan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia nükleer santrali hakkında da endişeler var. . Neyse ki uzmanlar, yıkımın zirvesinde kaldığı için yaygara kaynağı olmaması gerektiğini düşünüyor.

habertaskent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu