Haber

Çin, Ukrayna Savaşı’nın yıldönümünde siyasi çözüm çağrısında bulundu

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının yıldönümünde Çin, ateşkes ve sorunun barışçıl çözümü çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Çin’in “Ukrayna krizine siyasi çözüm” önerilerini içeren bir “pozisyon belgesi” yayınladı.

Pekin’in analiz için uyulmasını önerdiği genel ilke ve esasları içeren 12 maddelik belgede, ülkelerin egemenliklerine saygı gösterilmesi, hukuki güvenlik kaygılarının dikkate alınması, askeri ablukanın kaldırılması gerektiği vurgulanıyor. kaçınılmalı ve gerilim kademeli olarak azaltılarak ateşkes sağlanmalıdır.

Belge, büyüklükleri, zenginlikleri, güçleri veya zayıflıkları ne olursa olsun tüm ülkelerin eşit olduğunu hatırlattı. Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın amaç ve unsurları doğrultusunda tüm ülkelerin bağımsızlığının, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün garanti altına alınması gerektiğine işaret edildi. Uluslararası hukuka ve uluslararası çıkarların temel normlarına uygun olarak eşitlik ve adaletin sağlanması için tüm tarafların birlikte çalışması gerektiği belirtildi.

Diyalog ve ateşkes çağrısı

Savaş ve çatışmalarda kazananın olmayacağı hatırlatılan belgede, tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi, Ukrayna’daki krizin çatışmaları ağırlaştırarak daha da kötüleşmesine ve kontrolden çıkmasına neden olmaktan kaçınması gerektiği belirtildi.

Belgede, “Rusya ve Ukrayna’yı birbirlerine yaklaşmaya ve mümkün olan en kısa sürede doğrudan diyaloğa devam etmeye ve kademeli olarak azaltılan kapsamlı bir ateşkesi desteklemeye teşvik etmeliyiz.” söylendi.

Ukrayna krizinden tek çıkış yolunun diyalog ve müzakereler olduğuna dikkat çekilen belgede, krizin barışçıl çözümü için her türlü çabanın teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi ve barış görüşmelerinin başlaması ve Çin’in bu konuda yapıcı bir rol oynamaya hazır olduğu kaydedildi.

“Soğuk Savaş mantığı terk edilmeli”

Bir ülkenin güvenliğinin oburların güvenliği ile sağlanamayacağı, askeri blokların genişletilmesiyle bölgesel güvenliğin sağlanamayacağı vurgulanan belgede, soğuk savaş mantığının terk edilmesi gerektiğine işaret edilerek uygun cevaplar verildi. tüm ülkelerin hukuki güvenlik çıkarları ve kaygıları dikkate alınarak verilmelidir.

Belgede, dünyanın uzun vadeli güvenliğinin ancak ortak, kapsamlı ve işbirlikçi bir sürdürülebilir güvenlik anlayışıyla sağlanabileceğinin altı çizilerek, “Avrupa ve Asya’da barış ve istikrarın sağlanması için Diğer ülkelerin güvensizlikleri üzerine ulusal güvenlik inşa etme girişimlerine karşı çıkmak ve bloklar arası çatışmayı önlemek için, dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mimarisinin inşasını teşvik etmeliyiz.” kelimeler yer aldı.

“İnsani krizler çözülmeli”

Belgede, savaş ve çatışmalardan kaynaklanan insani krizlerin çözülmesi, sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıların önlenmesi, savaş bölgelerinde sivillerin güvenliği için insani koridorlar oluşturulması, insani yardım faaliyetlerine sınırsız erişim sağlanması için tüm girişimlerin teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğine işaret edildi. ve daha büyük insani krizlerin ele alınması. önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Belgede, savaşan tarafları uluslararası insancıl hukuka uymaya ve sivillerin ve savaş esirlerinin haklarını korumaya davet edildi.

“Nükleer felaketten kaçınılmalı”

Nükleer güvenlik anlaşmaları ve diğer uluslararası düzenlemelere uyularak nükleer santraller gibi barışçıl nükleer tesislere saldırı yapılmaması, insan yapımı bir nükleer felaketin önlenmesi uyarısının yer aldığı belgede, nükleer silahlarla ilgili olarak şunlara dikkat çekildi:

“Nükleer silahlar kullanılamaz, nükleer savaş yürütülemez. Nükleer silah kullanımına ve kullanma tehdidine karşı çıkmalıyız. Nükleer silahların yayılmasını önlemeli ve bir nükleer krizden kaçınmalıyız.”

Belgede Çin’in kimyasal ve biyolojik silahların geliştirilmesine ve kullanılmasına her şart ve koşulda karşı çıktığı belirtildi.

“Tahıl reyonu açık tutulmalı”

Pekin yönetimi, yayınladığı pozisyon belgesinde, gıda krizine karşı gıda güvenliğini geliştirmeye yönelik girişimlerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM’nin ortasında tahıl koridoru anlaşmasının uygulanmasına davet etti.

Belgede, Çin’in bu alanda yardıma ve rol oynamaya hazır olduğu belirtilirken, Ukrayna’daki savaş bölgelerinin yeniden inşası için uluslararası toplum tarafından alınacak tedbirlerin önemine dikkat çekildi.

“Tek taraflı yaptırımlara son verilmeli”

Rusya’ya savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlara değinilen belgede, “Tek taraflı yaptırımlar ve aşırı baskılar sorunları çözmediği gibi yeni sorunların ortaya çıkmasına da yol açıyor. Tek taraflı yaptırımlara karşı çıkmalıyız. Güvenlik Konseyi tarafından yetki verilmemiştir.” değerlendirme yapıldı.

ABD ve Avrupa ülkelerinin yaptırımlara yönelik tutumunu eleştiren belgede, “İlgili ülkeler, tek taraflı yaptırımları durdurarak ve çok sınırlı yargı yetkisini kullanarak Ukrayna krizini yatıştırmaya çalışmalı, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini geliştirmeleri ve uluslararası ticaret hacmini artırmaları için elverişli koşullar yaratmalıdır” denildi. halkının refahı.” görüş sunuldu.

Belgede, tüm tarafların mevcut dünya ekonomik sisteminin sağlıklı işleyişini gözlemlemek ve dünya ekonomisinin siyasallaştırılarak bir tahakküm aracı ve silahı haline getirilmesine karşı çıkmakla yükümlü olduğuna işaret edildi. engellenmesi gerektiğini belirtti.

haber-tirebolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu