Haber

“Çinili Cami’nin yıkılması” kararı durduruldu

Kütahya Çinili Cami’nin yıkılma kararında yeni bir gelişme yaşandı. Kütahya’nın simge isimlerinden ressam Ahmet Yakupoğlu’nun, Kütahya Anıtlar Kurulu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda kendi elleriyle yaptırdığı, sanatsal değeri yüksek Çinili Cami için vakıf nedeniyle yıkım kararı verildi. kayıyor.

Karar üzerine devreye giren Yakupoğlu’nun manevi kızı Havva Sökmener, konuyu Bursa İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Dava sonucunda caminin kültürel değeri ve daha önceki üniversite meclisi kararlarında ‘takviye yapılabilir’ yönündeki raporlar dikkate alınarak yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

‘GÜÇLENDİRME YAPILABİLİR’

2018 yılında ‘yer kayması’ nedeniyle ibadete kapatılan cami için aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu uzmanlar rapor hazırlayarak güçlendirme seçenekleri tartışıldı. Raporda caminin ‘güçlendirilerek’ kurtarılabileceğine dikkat çekildi. Ancak Kütahya’nın simge yapılarından biri haline gelen cami için yıkım kararı çıktı ve bu karar hem sanat dünyasını hem de yöre halkını üzdü.


SANATIN MALİYETİ YÜKSEK

Çinili Cami, hayatını Türk kültürüne adamış ve Anadolu’nun ruhunu resimlerinde yakalayan merhum sanatçı Ahmet Yakupoğlu tarafından 1973 yılında yaptırılmıştır. Sanatçı Ahmet Yakupoğlu, fırçasının ucuyla tek başına hayat verdiği, tuğlalarını ördüğü, harcını karıştırdığı, çinilerini eliyle yerleştirdiği camiyi gelecek nesillere emanet etti.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu