Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan ortak aday vurgusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), İşçi Hareketi Partisi (EHP), Sosyal Özgürlük Partisi (TOP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF). açıklamada

Açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde, ilkelerimiz doğrultusunda ve uzlaşı ile belirlenen ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu beyan ederiz.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin tek adam rejiminden kurtuluşu, emek ve özgürlükleri savunan güçlerin yeni düzende en güçlü şekilde temsil edilmesi için olası yol ve prosedürleri, hazırlıkları ve atılımları gözden geçirdik. dönem.”

“Gelişmeler Türkiye’ye radikal bir demokratik dönüşümü dayatıyor. Bu konuda ittifak olarak tarihi sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullardan kurtulması için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirme konusunda her zamankinden daha kararlıyız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde kendi unsurlarımızla hemfikiriz.” A.Ş.’nin belirlediği ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu beyan ederiz.

HDP ve İmamoğlu’na tepkiler

Açıklamada, “Türkiye demokrasinin, hukukun, hak ve özgürlüklerin fiilen ortadan kaldırıldığı koşullarda tarihinin en değerli seçimlerinden birine giriyor. Siyaset üzerindeki baskı artarak devam ediyor.

HDP’li belediyelerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve getirilerek kayyum tarafından gasp edilmesi için hazırlıklar yapılıyor” denildi. Kobanê komplosu davasında, Gezi davasında verilen cezalarda, grev yasaklarında, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı onaylayan kararında görülebilir.

Miting 15 Ocak’ta yapılacak

Açıklamada, ittifak olarak “Yoksulluğa, savaşa ve zulme son verelim” sloganıyla 15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda ortak miting yapılacağı da belirtildi.

ANKA/TY,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu