Ekonomi

Etherscan, akıllı sözleşme kaynak koduna OpenAI tabanlı bir araç ekler

EthereumBlockchain’i analiz etmek için kullanılan en yaygın web sitelerinden biri olan Etherscan, akıllı sözleşmelerin kaynak kodunu yorumlama sürecinde kullanıcılara yardımcı olan yapay zeka tabanlı bir araç uyguluyor.

OpenAI tarafından sağlanan yapay zeka teknolojisine dayanan bu araç, bir akıllı sözleşmenin kaynak kodunun bir kısmı veya tamamı hakkında açıklamalarda bulunabilir. Aynı zamanda kullanıcılar, bir akıllı sözleşmenin “okuma” ve “yazma” işlevleri hakkında ayrıntılı bilgi alarak, bu işlevlerle nasıl etkileşim kuracakları ve bunları merkezi olmayan uygulamalarda nasıl kullanacakları konusunda “daha iyi kararlar” alabilirler.

Popüler sohbet robotu ChatGPT ile ivme kazanan yapay zekaya olan ilginin bir sonucu olarak blockchain şirketleri de sistemlerine bu teknolojiye dayalı özellikler ekleme yarışı içerisinde. Kripto borsası Bybit, geçen hafta ChatGPT’yi ticaret platformuna entegre ettiğini duyurdu.

Söz konusu aracın yalnızca bilgilendirme amaçlı kullanılacağını vurgulayan Etherscan, kullanıcıları aldıkları yanıtları kontrol etmeleri ve bunlara tamamen güvenmemeleri konusunda uyarıyor.

Code Radar adlı bu aracı kullanmak için kullanıcıların OpenAI’nin API’sine bağlanması ve yeterli kullanım limitine sahip olması gerekiyor. Uygulama Programlama Arayüzleri olarak tanımlanan API’ler, iki bilgisayar programının iletişim kurmasını ve bilgi paylaşmasını sağlar.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu