Ekonomi

EUR/GBP politika ayrışmasının ortasında potansiyel bir ralliye hazırlanıyor

Investing.com — Pazartesi günü EUR/GBP paritesi, döviz piyasasındaki son hareketlerin ardından mevcut seviyelerinden yükselebileceğine dair işaretler gösterdi. Parite, 0,8500 seviyesinin altına düşmesine rağmen, likiditenin azalmasının da etkisiyle güçlü bir düşüş momentumundan yoksundu. Dalgalı enflasyon ve ücret verilerine rağmen piyasa, İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (MPC) üyeleri arasında giderek artan görüş ayrılıklarını göz önünde bulundurarak pariteyi aşağı çekmekte tereddütlü görünüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası arasındaki para politikası farklılığı, EUR/GBP için bir ralliyi yönlendirebilecek birincil faktör olarak tanımlanıyor. Gözlemciler, politika ortamının önümüzdeki aylarda Euro lehine değişebileceğini belirtiyor. Spekülasyonlar, önümüzdeki ay beklenen ekonomik verilerin İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayında faiz indirimine gitmesi ihtimalini güçlendirebileceğini ve bunun da EUR/GBP rallisini destekleyebileceğini öne sürüyor.

ECB’nin tipik olarak Euro üzerinde baskı yaratacak güvercin yorumlarına rağmen, para birimi yumuşayan ABD doları sayesinde bir şekilde izole edildi. Bu durum özellikle EUR/GBP çaprazını etkiledi, çünkü pound daha yüksek betası nedeniyle risk duyarlılığındaki değişikliklere daha duyarlı olma eğiliminde.

Birleşik Krallık’ta siyasi sahne, döviz piyasaları üzerindeki etkisi açısından nispeten durgun. Anketlerde önde giden İşçi Partisi lideri Keir Starmer dün bir konuşma yaparak kampanyasına başladı. Ancak, bu olay piyasada önemli bir yankı uyandırmadı ve şu anda EUR/GBP üzerinde İngiltere siyasetiyle ilgili belirgin bir risk primi bulunmuyor.

İngiltere için önümüzdeki haftanın takviminde, döviz çiftini önemli ölçüde etkileyebilecek önemli ekonomik olaylar yer almıyor. Piyasa katılımcıları, yakın gelecekte EUR/GBP’nin yörüngesini etkileyebilecek politika veya ekonomik göstergelerdeki değişimleri yakından izleyecektir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu