Ekonomi

Fidelity International, JPMorgan blokzincirinde para piyasası fonu tokenize ediyor

Londra merkezli bir fon yönetim firması olan Fidelity International, JPMorgan’ın (JPM) Ethereum tabanlı özel blokzinciri ağı Onyx Digital Assets’i kullanarak para piyasası fonundaki (MMF) hisseleri tokenize etti.

ABD merkezli Fidelity Management and Research’ten ayrı bir kuruluş olan Fidelity International, tokenizasyonun, bankanın Onyx blokzincirinde bir teminat alıcısı ile bir teminat sağlayıcısı arasında yer alan Tokenized Collateral Network arasındaki bağlantı yoluyla neredeyse anında gerçekleştiğini söyledi.

Geleneksel finansal varlıkların tokenizasyonu bankalar için bir öncelik haline geldi ve JPMorgan’ın birkaç yıldır üzerinde çalıştığı bir alan. Tokenizasyonun amacı ise bir blokzincirde gayrimenkul, değerli metaller ve koleksiyonlar gibi gerçek dünya varlıklarını temsil eden sanal bir yatırım aracı oluşturmak.

JPMorgan, geçtiğimiz yılın Ekim ayında bir BlackRock para piyasası fonunda tokenize edilmiş hisseleri içeren ilk canlı blokzincir tabanlı teminat ödeme işlemini gerçekleştirdi. Hisseler, tezgah üstü türev ticaretinde teminat olarak Barclays’e (BCS) devredildi. BlackRock (BLK), tokenizasyon hizmetleri firması Securitize ile halka açık BUIDL projesi aracılığıyla tokenizasyonu daha da benimsemeye devam etti.

Fidelity International’ın Borç Sermayesi Piyasaları Başkanı Stephen Whyman, bir e-postada şunları söyledi:

“Para piyasası fon paylarımızı teminat olarak kullanmak üzere tokenize etmek, bu teknolojiyi benimsememizi ölçeklendirmede önemli bir ilk adım. Bu teknolojinin müşterilerimize ve genel finansal sisteme faydaları oldukça açık: Marj gereksinimlerini karşılamada artan verimlilik ve işlem maliyetlerinde ve operasyonel riskte azalma.”

Onyx Digital Assets’in ürün başkanı Keerthi Moudgal:

“Fidelity’nin TCN’ye katılımı, tokenizasyon yoluyla MMF birimlerini ağımıza getiriyor ve günümüzün teminat ortamında kullanımı çok karmaşık olan yeni bir varlık ekliyor.”

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu