Haber

Finlandiya ve İsveç aynı anda NATO’ya katılmaya kararlı

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ortak basın toplantısında Finlandiya ve İsveç’in aynı anda NATO’ya katılmaya kararlı olduklarını söyledi.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya geldi. Başkanlar görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede, Türkiye’nin İsveç’in adaylığına karşı çıkmasına rağmen Finlandiya ve İsveç’in aynı anda NATO’ya katılma kararlılığını sürdürdüğü belirtildi. Finlandiya Başbakanı Marin yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın İsveç ile üyelik sürecini sürdürmek istediğini ve Türkiye ile yaşanan sorunların Temmuz ayında Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak bir sonraki NATO zirvesinde aşılacağından emin göründüğünü belirtti. Marin, “Bugün net bir mesaj vermemiz çok önemli. Finlandiya ve İsveç birlikte başvurdu ve birlikte katılmak herkesin çıkarınadır.” NATO üyesi olmak için gerekli tüm koşulları sağlıyor” dedi.

İsveç Başbakanı Kristersson ise ülkesinin geçtiğimiz yıl İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan üçlü NATO üyeliği muhtırasına uymaya devam ettiğini belirterek, Marin ve Finlandiya Cumhurbaşkanı’ndan gelen “çok net mesajlar” için takdirlerini dile getirdi. Sauli Niinistö.

Danimarka’da aşırı sağ Dayanışma Partisi lideri Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’ı Kerim’i yakarak kışkırtıcı eyleminin ardından Türkiye ile İsveç arasında gerilim yükseldi. NATO üyeliğini onaylayabileceğini belirtti. – STOKHOLM

refahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu