Ekonomi

Giresun’da Kahverengi Kokarca Mücadelesi Önemli

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta önümüzdeki yıllarda oluşabilecek zararların önlenmesi açısından bu yıl kahverengi kokarcaya karşı gösterilen çabanın çok değerli olduğunu söyledi.

Karan, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, tarım zararlısı kahverengi kokarcanın fındık için ciddi tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

Ordu’daki üreticilerin bu sezon kahverengi kokarca nedeniyle zarara uğradığını belirten Karan, şöyle konuştu:

“Giresun’da da aynı sorunun yaşanmaması adına Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda bu zararlıyla mücadele için topyekün seferberlik başlatıldı. Köylerimizde ve köylerimizde görmeye başladığımız bu zararlıyı mutlaka yok etmeliyiz. Hatta şehir merkezinde, evlerimizde.”

Ergin bir kahverengi kokarcanın 250-300 larva üretebildiğinin altını çizen Karan, “Eğer onu yok etmezsek başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere zarar verecek. Önümüzdeki yıllarda fındıkta meydana gelebilecek zararların önüne geçeceğiz.” ” söz konusu.

Söz konusu zararlının kış aylarında evlerdeki kapalı alanlarda saklandığına dikkati çeken Karan, “Her Giresunlunun köyünde bir evi vardır. Köy evlerimizi sık sık denetleyelim ve bu zararlının çoğalmasını önleyelim.” Bu kelimeyi kullandı.

esenlerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu