Haber

Hollanda Temsilcisi “Halk Mahkemesi” Putin’in davasındaki iddianameyi kabul etti

Hollanda’da uluslararası hukukçuların kurduğu “Halk Mahkemesi”, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya savaş ilan ederek “saldırı” suçunu işlediği iddiasıyla temsilci olarak yargılandığı davada iddianameyi kabul etti. .

İdari başkent Lahey’deki “Halk Mahkemesi” adlı temsili mahkemede Putin, “saldırı” suçundan yargılanıyor.

Rusya’nın saldırısından sağ kurtulan Ukraynalı siviller ve askeri uzmanların dinlenmesinin ardından, aralarında eski Liberya Devlet Başkanı Charles Taylor’ın yargılandığı Sierra Leone özel mahkemesinin savcısı ABD’li savcı Stephen Rapp’ın da bulunduğu üç yargıçlı mahkeme, Putin’in ” saldırı suçu” yargılanmasını isteyen iddianameyi kabul etti.

Temsili mahkeme, savaşın birinci yıldönümünde aldığı kararda uluslararası topluma, “Rusya Devlet Başkanı Putin’i yargılama yetkisine sahip bir mahkeme, sorumluları yakalayıp resmi bir ‘Ukrayna Mahkemesi’ önünde yargılamak için gerekli adımları atmalı” dedi. .” davet edildi.

Lahey merkezli Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Ukrayna’da işlenen kabahatler için soruşturma başlattı, ancak Mahkeme’nin Ukrayna’da “saldırı” suçunda yargı yetkisi bulunmuyor.

Bu nedenle Ukrayna, savaşı başlatmaktan sorumlu tuttuğu Rus askerleri ve siyasi liderlerinin “saldırı suçlarından” yargılanabilmesi için özel bir mahkeme kurulmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu