Haber

İklime Dirençli Ormancılık Projesi ile Orman Yangınlarının Önlenmesi

Dayanıklı ağaçlarla ormandaki yangınların önlenmesi

ORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, iklim değişikliğiyle artan orman yangınlarına karşı ‘İklime Dayanıklı Ormancılık Projesi’ni (İDOP) hayata geçirdiklerini söyledi. Karacabey, kolay yanmayan bitki çeşitleriyle Hatay’dan Çanakkale’ye uzanan 9 bin kilometrelik hat oluşturduklarını, bu çalışmayı hızlandırarak kırsalda başlayan yangının ormana yayılmasını engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Orman Genel Müdürü Karacabey, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karacabey, orman yapısının yangının şiddetini etkileyen bir faktör olduğunu, bu nedenle ormanın bakımlı tutulmasının yangın seviyesini azaltacağını söyledi. Karacabey, “İklim değişikliğinin olumsuz etkileri daha fazla hissedildiği için uzun zamandır yürüttüğümüz çalışmaları artırdık. Bu bağlamda IDOP dediğimiz bir projeyi hayata geçirdik. Bu bütçeli bir proje. 400 milyon dolar. Yangına hassasiyeti yüksek olan Hatay’dan Çanakkale sınırına kadar Ege Denizi.” Bu projeyi 2024 yılında Akdeniz ve Akdeniz bölgelerindeki 9 Orman Bölge Müdürlüğümüzü kapsayan bölgede hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında birçok alanda çalışmalar yürüteceğiz. Bunlardan en önemlisi vatandaşlarımızla bu bilinçlendirme konusunu gündeme getireceğiz ki eğer dikkatli olurlarsa yangınlara dikkat etsinler, orman yangınlarına neden olabilecek konulara dikkat etsinler. Böyle giderse orman yangınlarında azalma olacak. Bununla ilgili önemli bir seferberlik başlatmış olacağız. Yerleşim yerleri ve ormanlar arasında kolay yanmayan bitki türleriyle şeritler oluşturarak bu noktaya geldik. Yaklaşık 9 bin kilometre bu şekilde çalıştık. Çalışmalarımızı hızlandırıp kırsal kesimden başlayan yangının ormana sıçramasının önüne geçeceğiz. “Bunu engellemeye çalışacağız” dedi.

‘ORMANDA GERÇEKTEN TAMPONLAR OLUŞTURUYORUZ’

Karacabey, tarım arazileri ile ormanlar arasında bu tür bantlar oluşturmaya çalışacaklarını belirterek, “Yine yangını önleyecek ‘ara koridor’ diyebileceğimiz ‘yangın güvenlik yolu’ veya ‘yangın güvenlik şeridi’ diye tabir edilen tesisler yapacağız. ormanda başlayan bir yangının tüm ormana yayılması. Tesislerin büyüklüğünü artıracağız. Ayrıca ormanlarda şu ana kadar planladığımız 360 bin kilometre yol var. 240 bin kilometre kurulum ve tamamladık. Şu ana kadar geri kalan 120 bin kilometreyi de en kısa sürede inşa edeceğiz ki bir yerlerde yangın olması durumunda onlara ulaşabilelim, gerektiğinde rahatlıkla ulaşmamızı sağlayacak altyapıyı hızlı bir şekilde oluşturmak için çalışacağız. oraya ne kadar erken ulaşırsak o kadar etkili müdahale edebileceğiz. IDOP çerçevesinde bu tür çalışmaları hayata geçirmiş olacağız. Ormanda veya orman kenarında oluşturduğumuz bantlar darbelere karşı daha dayanıklı olacak. yanan ve daha güçlü. Yangın bir taraftan geldiğinde o şeritte yavaşlasın veya mümkünse durdurabilelim diye ağaç türlerinden şeritler oluşturuyoruz. Orman kenarlarında her zaman olduğu gibi yanmaya dayanıklı ağaç türleri ile orman içerisinde tamponlar oluşturuyoruz. “Burada yaptığımız çalışmalarda mümkünse o ağaçların verimli olmasını istiyoruz, dolayısıyla verimli olmaları halinde yaban hayatına bir şekilde destek olmuş, katkı sağlamış olacağız” dedi.

‘ORMAN MEVCUTLUĞU DÜNYA ORTALAMASINA ULAŞTI’

Karacabey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyetin 100’üncü yılında ülke toplam ormanlık alanının yüzde 30’una ulaşma hedefine de ulaştıklarını söyledi. Karacabey, “Bunun için 2.6 milyon hektar alanda çalışma yapılması gerekiyordu. 20 yıllık plan çerçevesinde çalışarak bu hedefe ulaştık. 2023 yılında ülkemizin orman varlıkları dünya ortalaması seviyesine ulaştı. Bunu yaparken de 2022 yılı sonuna kadar toprağa diktiğimiz 6,6 milyar fidana 2023 yılında 545 milyon fidan daha ekleyerek Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği dünya nüfusu kadar 7 milyar fidan diktik. O günkü rakamı dikkate alarak 2023 için bir hedef belirledik, “Bunu daha da ileri giderek gerçekleştirdik” dedi.

‘AĞAÇLANDIRMADA AVRUPA 1’İNCİSİYİZ’

Karacabey, bu atılımlarla Türkiye’nin dünya ülkeleri sıralamasında 46’ncı sıradan 27’nci sıraya yükseldiğini belirterek, “Orman varlığını en çok artıran ülkeler arasında dünyada 6’ncı, Avrupa’da ise 1’inci olduk. Ağaçlandırmayla birlikte dünyada 6’ncı, Avrupa’da ise 1’inci olduk. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle bir kez daha en çok ağaçlandırma yapılan ülkeler kategorisinde yer aldık.” Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 4’üncü olduk. Bu, ülkemiz adına gurur duyulacak bir durumdur. Özellikle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin sıklıkla gündeme getirildiği, karbon yutak alanlarının artırılması konusunun sıklıkla gündeme getirildiği, erozyonla mücadelenin yeniden gündeme geldiği bir dönemde ülkemizin ağaçlandırma alanı, ormancılıktır” dedi. Alanında varlığını artırarak elde edilen bu başarılar, tüm vatandaşlarımız, ülkemiz, Orman Genel Müdürlüğümüz ve çalışanları için gurur kaynağıdır” dedi.

‘2023’TE PLANLANAN FİDAN SAYISI 545 MİLYON’

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin paralel olarak tüm dünyada ve Türkiye’de her geçen yıl daha fazla hissedildiğine işaret eden Karacabey, “Dolayısıyla 2022 yılında orman yangınlarından etkilenen toplam alanımız 12 bin 764 hektar iken bu rakam 2022’ye ulaştı. 2023 yılında 15 bin 520 hektar. 2021 yılında yanan tüm alanlarda ağaçlandırma çalışmalarımızı tamamladık. 2023 yılında yanan alanlardaki çalışmalarımızı 2022 yılında tamamladık. 2024 yılı sonu itibarıyla tamamladığımız bu alanlardaki çalışmaların yüzde 70’ini tamamladık. Geriye kalan yüzde 30’luk alanda da çalışmalarımız devam ediyor. 2022 yılında “Ağaçlandırılan alan 168 bin 608 hektar, 2023 yılında ağaçlandırılan alan 139 bin hektardır. 2022 yılında dikilen fidan sayısı 648 milyon, 2023 yılında ise 545 milyondur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu