Haber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının test sürüşüne katıldı.

Feridun AÇIKGÖZ/ İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ilk etabında gerçekleştirilen test sürüşüne tanık oldu ve incelemelerde bulundu. Metro inşaatına verdikleri değere dikkat çeken İmamoğlu, “Bu şehrin ihtiyaçlarını ciddiye alıyoruz. Metro işi öyle bir iş. İnşallah hep birlikte 700 kilometrenin üzerinde metro ağı olan bir İstanbul yaratacağız.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu yakasında 3 ilçeden geçecek 8 istasyonlu, 10,9 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro sınırının ilk etabının test sürüşüne tanıklık etti. İmamoğlu, hattın ilk etabı için yapılan test sürüşüne, CHP Sancaktepe Belediye Başkanı adayı Alper Yeğin de katıldı. İmamoğlu, test sürüşü öncesinde Samandıra Merkez İstasyonu peron katında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Ceyhun Avşar’dan hattın inşaat süreci ve sonrasına ilişkin detaylı bilgi aldı. Açıklamaların ardından İmamoğlu, Yeğin ve beraberindeki heyet, test sürüşü yapacak Neslihan Pepeoğlu yönetimindeki trene gitti. İmamoğlu, tren Samandıra İstasyonu’ndan Çözüm Mahallesi İstasyonu’na doğru yola çıktı. 5’inci yılında Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının tamamını açacaklarını belirten İmamoğlu, mart ayında Ataköy-İkitelli sınırının da açılacağını belirtti.

“BEŞİNCİ YILDA HEPSİNİ AÇACAĞIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının önemli bir sınır olduğunu belirterek, “Önemli bir hat. Az önce liderimizin söylediği gibi. Bazen ‘Metroyu başlattık!’ diyorlar. İhale var, yüzde 3-4 ilerleme var, bu da demek oluyor ki ihaleyi kazanan firma, ihaleyi kazanan firma da şantiyeye yerleşti, biz devraldığımızda mevcut durum buydu, bundan sonraki süreç de bu. Bugünkü durum şu şekilde işliyor: Görevi alır almaz, sadece 4. Bu metro hattı için gerekli olan finansmanın ilk boyutunu 2019 yılında hazırlayarak çalışmalara başladık. Yani sıfırdan başladık, çok şükür 4’üncü yıla geldiğimizde büyük bir kısmını vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. . Sultanbeyli dahil ciddi bir seyahat kapasitesi olan bu hattımızı sadece bir yıl içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

“ATAKÖY-İKİTELLİ HATTIMIZ MART AYINDA DA VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞACAK”

Metroların sadece ulaşım işlevi görmediğini, metro istasyonlarını da fırsat alanına dönüştürdüğünü söyleyen İmamoğlu, “Aynı şekilde Ataköy-İkitelli hattımız da mart ayında vatandaşlarımızla buluşacak. Daha önce olduğu gibi sadece metroları açmıyoruz, metroları da açmıyoruz. Metro yolculuğunu ayarlıyoruz, biz de yapıyoruz. İstasyonumuzu fırsat alanına çeviriyoruz. Daire Başkanımız da bunu söyledi. Bir yere kreş, bir yere Şehir Restoranı yapıyoruz. Başka fırsat alanlarımız da var. Bu doğrultuda, bunları zamanla tekrar kamusal alan haline getireceğiz, dolayısıyla çevresine de şehir restoranı yapacağız, sorunumuz şu: Taşınacağımız Sultanbeyli hattını tamamladığımız gibi. İstanbul’un en doğu noktasındaki Beylikdüzü hattının bir benzerini en batı noktasında taşımak istiyoruz ve daha önceki dönem yapılmadığı gibi burada da projeyi tamamlıyoruz. Aldığımız onay gerçekten doğru. Finansmanını büyük ölçüde çözdüğümüz ve ihale aşamasına geldiğimiz, sistemli bir şekilde hazırlanan ve ihaleye çıkmadan önce sadece bir mürekkep, bir kalem ve bir imzayla devletimizin istatistik raporunda yer alacak olan bu proje, verilmediği gibi Eyüpsultan-Bayrampaşa sınırındaki süreç de onaylanmıyor. Topluma büyük bir ihanet. “Bu İstanbul’a büyük bir ihanettir” dedi.

“BU ŞEHRİN İHTİYAÇLARINI CİDDİ ALIYORUZ”

Metro çalışmalarına önem verdiklerine dikkat çeken İmamoğlu, “Biz bu şehrin ihtiyaçlarını ciddiye alıyoruz. Metro işi de öyle. Çok önemli bir iş. Ciddiyeti yüksek insanlar önemli işi yapabilir. O insanlar akıldan, bilimden, teknolojiden uzak olmayan, işini bilen insanlarla çalışan, çok değerli Genel Sekreter Yardımcımız, Daire Başkanımız, müteahhit şirketimiz ve buradaki daha birçok değerli insan, işi bilmeyen meslektaşlarım. Burada ama finansmanla uğraşıyoruz, Genel Sekreter ve diğer arkadaşlarımız, doğru zamanda doğru girişimle çalışmalar yürütüyorlar, o yüzden gösteriş yapmıyoruz, metro yapıyoruz, ya da spreylemiyoruz. Hava; metro yapıyoruz. Bu açıdan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattını çok önemsiyorum. Ayrıca bize en çok oy verene gösteriş yapmaya değil, metro yapmaya çalışıyoruz. İstanbul halkına metro yapıyoruz, şunu ifade edeyim. Bunu yapmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte, İstanbul’un altındaki metrolarla, raylarla döşediğimiz demiryollarıyla, yer altında büyük hatlar oluşturduğumuz, 700 kilometrenin üzerinde metro ağı olan bir İstanbul yaratacağız. “Bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu