Ekonomi

İstanbul’da deprem riski yüksek ilçelerde konut fiyatları da yüksek

Deprem ve jeoloji uzmanlarının İstanbul’da 2030 yılına kadar büyük bir depremin beklendiği görüşü akıllara yapısal sağlamlık konusunu getiriyor.

Uzmanlar, Marmara Denizi’ne yakın kıyı kesimlerini olası bir İstanbul depreminde riskli alan olarak tanımlıyor.

30 yaş üstü binalarda satılık daireler

Deprem riskinin en yüksek olduğu Büyükçekmece, Avcılar, Küçükçekmece, Pendik ve Maltepe’de 30 yaş üstü binalarda satılık daire ilanı 1 milyonun üzerinde.

Toprak yapısı önemlidir

Uzmanlar, sarsıntı durumunda yapısal sağlamlığın yanı sıra zemin yapısını da değerli bir faktör olarak görüyor. Uzmanlara göre söz konusu ilçelerdeki taban zayıf ve kayalardan oluşmuyor. Buradaki yapıların normalden daha sağlam ve sarsıntıya uygun olarak inşa edilmesi elzem kabul ediliyor.

Bodrum katları 500 bin lira

Ancak söz konusu ilçelerde 30 yaş üstü yapılarda satılık daire fiyatları dudak uçuklatıyor. Bazı ilçelerde bodrum katlar 500 bin liradan satılmaya çalışılıyor.

Büyükçekmece’de sahilde 2+1 tipi daire 1.5 milyon lira

Örnek; Avcılar’da 31 yaş üstü 2+1 ve 1+1 daireler ilan sayfalarında 780 bin liraya alıcı arıyor. Küçükçekmece’de zemin kattaki 1+1 daire 680 bin liraya, 2+1 daire daha 775 bin liraya satılıyor. Yine deprem riski yüksek olan Büyükçekmece’de sahil kesiminde bulunan 2+1 tipi daireler 1.5 milyon liraya ilanlarda listeleniyor.

Anadolu yakasında da durum farklı değil. Pendik’te deprem riskinin yüksek olduğu sahil kesimindeki iki odalı daireler 1 milyon 400 bin liraya, Maltepe’de denize sıfır aynı tip daireler 1 milyon 400 liraya alıcı bulmaya çalışıyor 250 bin lira.

Arıza nereye kadar uzanıyor?

İstanbul, Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde yer aldığında risk açısından 2. ve 3. grupta yer almaktadır. İstanbul’un üzerinde bulunduğu sınır, Tekirdağ-Şarköy açıklarından Marmara Ereğlisi’ne kadar uzanır.

bekilli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu