Haber

İtalya’da aşırı sıcak: 23 şehirde kırmızı alarm verildi

Hava sıcaklıklarındaki risk düzeyini 4 renk kategorisinde belirleyen İtalya Sağlık Bakanlığı, Ancona, Bologna, Bolzano, Brescia, Cagliari, Campobasso, Florence, Frosinone, Latina, Messina, Palermo, Perugia, Pescara, Bugün kırmızı alarm verilen Rieti, Roma, Trieste, Viterbo, Naples, Venedik, Verona, Civita, Catania, Torino, Torino, Catania, yarın ise Torino, Catania. Böylece ülkede 27 büyük şehirden 23’ündeHavaların aşırı sıcak olması nedeniyle uyarı verildi.

Perşembe günü aşırı sıcak havanın etkisini kaybedeceği ve ‘kırmızı alarm’ verilen il sayısının 18’e düşürüleceği belirtildi.

Bu ortadaki “Il Meteo” sitesinin paylaştığı meteorolojik bilgilerde, hava sıcaklıklarının bugün bazı yerlerde zirve yaptığı ve Sicilya’da belirli noktalarda 46-47 dereceye, Sardunya’da ise 45-46 dereceye ulaştığı kaydedildi.

Gündüz hava sıcaklığı 41-45 derecebaşkenti Roma’ Kentte tarihi kenti görmeye gelen turistler sıcaktan dolayı güçlük yaşadı. Turistlerin kentteki tarihi çeşmelere su doldurarak şemsiye ve şapkalarıyla güneşten korunmaya çalıştıkları görüldü.

Roma’nın turistik yerlerinin tarihi İspanyol merdivenleri Hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle odanın boş olduğu görüldü. Merdivenlerin yanında eczanenin termometresi 46 derecebelirtildiği belirlendi.

Sıcaktan hasta olabileceklere hızlı müdahale edebilmek için başkentte yardım noktaları da kuruldu.

Elektrik tüketimi de arttı

Ülke genelinde artan sıcaklıklar nedeniyle, oda sıcaklıklarını düşürmek için kullanılan klima, fan gibi elektrikli cihazların kullanılması nedeniyle elektrik tüketimi de arttı.

Elektrik dağıtım şebekesi işletmecisi Terna’nın verilerine göre hava sıcaklığının yüksek olduğu 17 Temmuz’da elektrik tüketimi günlük 56.67 gigawatt oldu. bu yılın en yüksek seviyesineulaşmış.

İtalyan basınında yer alan habere göre havaların çok sıcak olması nedeniyle şehir merkezlerinde fare gibi kemirgenlerin sayısının artabileceği uyarısında bulunuldu.

gurun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu