Haber

İzmirliler 10 Kasım’da Atalarını meydanlarda anacak

İzmirliler 10 Kasım’da Atalarını meydanlarda anacak

“Dokuzu Beş Geçe, Hasret Asla Geçmez”

İzmirliler, vefatının 85’inci yılında büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Beş Saat Dokuz, Hasret Geçmez” sloganıyla hazırladığı program, 10 Kasım saat 09.05’te Konak Atatürk Meydanı’nda “7’den 77’ye İzindeyiz” koreografisiyle başlayacak. İzmirliler bu yıl 350 metrelik dev Atatürk posteriyle Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85’inci yılında büyük bir özlemle anacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 10 Kasım programına saat 08.50’de Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreniyle başlayacak. Saatler 09.05’i gösterdiğinde tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı, saat 09.05’te Konak Atatürk Meydanı’nda “7’den 77’ye İzindeyiz” koreografisiyle binlerce İzmirliyi buluşturacak. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Cumhuriyet Korosu tarafından Konak Atatürk Meydanı’nda Ata Musikisi konseri verilecek.

Atatürk’e yazılan mektuplar sergilenecek

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü programı saat 17.00’de Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kortejle devam edecek. İzmirliler 350 metrelik dev Atatürk posterini taşıyacak. Tüm ilçelerden katılımın beklendiği bu anlamlı yürüyüşte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de İzmirlilere eşlik edecek.

17.30-17.45 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu eşliğinde Atatürk’ün En Sevdiği Türküler seslendirilecek. Saat 18.15’te Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) “Senin Atatürkün” sergisinde İzmir halkının 2022 yılından bu yana Atatürk’e yazdığı mektuplar sergilenecek.

Saat 18.30’da tarihçi ve yazar Sinan Meydan, AASSM Küçük Salon’da “Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk’ü Anlamak” konulu bir konuşma yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadın Korosu’nun Şarkıları konseri, saat 19.30’da AASSM Küçük Salon’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası Atatürk’ü Anma Konseri saat 20.00’de solist Pelin Kadıoğlu’nun eşliğinde Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, saat 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde “Naciz Bedenim” adlı oyunu sahneleyecek.

Atatürk’e saygı yürüyüşü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı bir gün değil, 12 Kasım Pazar günü de devam edecek. Saat 09.30’da ise çeşitli dağcılık kulübü üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak Balçova Terapi Ormanı’nda Ataya Saygı Yürüyüşü düzenleyecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu