Ekonomi

Küresel piyasalar faiz kararlarına odaklandı

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik verilerin durgunluk endişelerini yatıştırması ve şirketlerin kârlılıklarının hızlanan bilanço döngüsünde beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi risk iştahını artırdı. Bu gelişmelerle birlikte dünya borsaları yukarı yönlü hareket ederken, para politikalarına ilişkin beklentilerdeki belirsizlikler de azaldı.

Buna göre para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı değerlendirilirken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımına gideceği iddia ediliyor. oranları 50 baz puan artırıldı.

Analistler, merkez bankası kararlarının ve ağır makroekonomik veri takviminin önümüzdeki hafta piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini ve fiyatlamanın zorlaşabileceğini söyledi. FED ve ECB’nin politika metinlerindeki yönlendirmelerle birlikte toplantının ardından merkez bankası liderlerinin yaptığı açıklamaların değerine dikkat çeken analistler, Mart ayındaki toplantının ipuçlarının yatırımcıların odağında olduğunu belirtti. . (EKONOMİ HİZMETİ)

haber-arifiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu