Haber

Kütahya’da Hisar’ın kapısı tarihe açılıyor

KÜTAHYA (İGFA) – Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla fark yaratan Kütahya Belediyesi, 72 burcuyla kentimizin sembolü olan Kütahya Kalesi’ndeki Kale Kapısı ve Vücut Duvarı’nın onarımını geçtiğimiz ay tamamlamıştı.

Kale Kapısı ve Vücut Duvarı bölgesinde çalışmalarını sürdüren Kütahya Belediyesi, sıfırdan imalatla yol inşa ediyor. Kale Kapısı ve Vücut Duvarı’na çıkan Büyük Hisar Sokağın yol düzenleme uygulaması yapılarak onarımı tamamlanan yapıtlara ulaşım sağlanmış olacak. Ayrıyeten, yapıtları görmek isteyen ziyaretçiler için seyir terası, dinlenme alanları ve gereksinimlerin karşılanacağı alanlar da yapılacak.

Şehrimizdeki tarihi ve kültürel yapıtları ayağa kaldırmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya başka bir değer veren Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, onarımı tamamlanan Kütahya Kalesi’ndeki Kale Kapısı ve Vücut Duvarı’na çıkan yolda incelemelerde bulundu. Belediye Lider Yardımcısı Murat Arık ile birlikte yetkililerden bilgi alan Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, “Şehrimizin en önemli miraslarından birisi olan ecdat yadigarı Kütahya Kale Kapısı’nın önündeyiz. Kütahya Kalesi’nin giriş kapısının restorasyonu tamamlandı. Şimdi Büyük Hisar Sokağında işlemler başladı. Yol ve yan taraflarında seyir terasları olmak üzere güzel bir projeyi buraya kazandırmak için çalışıyoruz. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu