Ekonomi

Marmara Denizi’nde karides avı tartışması

Emre Can URAN/ MARMARA Denizi’nde karides avlayan balıkçıların sosyal medyada paylaştığı görüntü tartışma konusu oldu. Görüntülerde, deniz tabanında karideslerin yakalandığı ağlarda çok sayıda ölü hamsi yavrusu ve papalina (çaça balığı) balığının yakalandığı görülürken, bazı balıkçılar da duruma tepki gösterdi. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saadet Karakulak, “Hamsi karides ağlarına girmemelidir. Bunlar algarna tipi ağlardır ve dip balıkçılığında kullanılır. Bu ağlara hamsi veya başka balıklar girerse bu balıkların öldüğünü düşünürüz. Balıkçılar, yakalanan hamsilerin hem ölü hem de yavru olduğunu belirtiyor. Bu bölgede özellikle endüstriyel balıkçılık, gırgır avcılığıyla yapılıyor.” Bu durum balıkçıların hamsi avladığını ve özellikle avlanabilecek minimum boyutun altındaki genç balıkların denize döküldüğünü gösteriyor. Son yıllarda balıkçılar elek sistemleri geliştirerek küçük balıkları ayırmaya yöneliyorlar. Bu sistemden geçen balıkların yaşama şansı yoktur, bu da bize tüm yavru balıkların öldüğünü gösterir. Balıkçılıkta mutlaka önlem alınmalı; ya da “Elek sistemi yasaklanacak ya da avlanan çok sayıda yavru balık varsa avcılık durdurulmalı” dedi.

Marmara Denizi çevresinde karides avlayan balıkçıların sosyal medyada paylaştığı görüntü tartışma konusu oldu. Cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, deniz tabanına yakın karides avcılığında kullanılan algarna tipi ağ; Çok sayıda ölü hamsi yavrusu ve papalina (çaça balığı) balığının yapışık halde bulunması dikkat çekti. Balıklarla karidesleri ayırmaya çalışan balıkçıların, “Gırgırlar sayesinde karidesçinin son hali bu, hamsiden karidesi göremiyorsunuz” diyerek duruma isyan ettikleri görüldü. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Teknolojisi ve İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Sosyal medyada tartışılan videoyu izledikten sonra ekosisteme yönelik uyarılarda bulunuldu.

“BÜTÜN YAVRU BALIKLARIN ÖLDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR”

Karakulak, “Hamsi karides ağlarına veya algarna ağlarına girmemeli. Algarna dipte bulunan canlıları avlıyor. Algarna ağlarına hamsi veya başka balıklar girerse öldüğünü düşünüyoruz. Balıkçılar da bunların hem ölü hem de yavru olduğunu belirtiyor. Bu bize bölgedeki endüstriyel balıkçılığın, özellikle de çanta balıkçılarının ölü balık olduğunu, hamsi avlandığını ve minimum avlanma boyunun altındaki yavru balıkların yakalandıktan sonra denize deşarj edildiğini göstermektedir. Hedef türde minimum boyun altında yavru balıklar olabilir ancak yüzde 15’e kadar yasal olarak izin veriliyor.Avlanan balıklar çok fazla küçük bireyden oluşuyorsa balıkçılar en sonunda yakalanıyor.Yıllar geçtikçe elek sistemleri geliştirildi ve küçük balıkları ayıklamaya başladık.Maalesef bu sistemden geçen balıkların yaşama şansı yok, bu da bize tüm yavru balıkların öldüğünü gösteriyor.Aslında bu israfı önlemek ve gençleri korumak için bu elek sistemleri kullanılıyor. mutlaka gözden geçirilmeli ve gerekirse gırgır ağları yasaklanmalı veya gırgır ağları yasaklanmalıdır. “Bu, göz açıklıklarını daha da artırarak balıkları korumamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

“CANLARI ÖLDÜRMEK VE DENİZE ATMAK EKONOMİK BİR KAYIPTIR”

Karakulak, “Elbette yeni doğan bireylerin avlanması şu anda söz konusu. Önümüzdeki av sezonunda balıkçıların yakalayabilmesi için bu bireyleri koruyacağız. Avcılıkta mutlaka önlem alınması gerekiyor, ya elek sistemleri yasaklanacak ya da Avlanan birden fazla yavru balık bulunuyorsa avcılığa kesinlikle son verilmelidir.Marmara Denizi son yıllarda hassas bir ekosistemdir.Müsilaj, denizanası, yosun çoğalması gibi olayların yoğun olarak yaşandığı bir ortamdır. Aslında bu olumsuz durumlardan etkilenerek mevcut balıkların bu kadar aşırı avlanması elbette deniz canlılarını olumsuz etkileyecek, ekosistemin bozulmasına neden olacak, deniz ekosistemi korunmadan sürdürülebilir balıkçılığa neden olacaktır” diye konuştu. Ekonomik bir kayıp var, insanların protein olarak kullanacağı canlıları öldürüp denize atmak bir kayıp. Ekosistemdeki yavruların aşırı avlanması popülasyonun azalmasına yol açacaktır” dedi.

MARMARA’DA AVCILIK DA YAPILIYOR AMA ANHOCHLAR GENELLİKLE KARADENİZ’DEN GELİYOR

Karaköy’de balıkçı olan Murat Kalkan, “Hamsi şu anda iyi durumda, yağışlar başlayınca tüketim daha iyi olacak. Şu anda satılan hamsiler Karadeniz Bölgesi’nden. Onlar da Marmara’da avlanıyor ama” dedi. pek göremiyoruz, hep Karadeniz’den ya da İzmir’den geliyorlar.”Müşteriler marmara hamsisini lezzetinden dolayı tercih etmiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu