Haber

Parlamento lüks yat isteyen devlet liderini reddetti

Nijerya Parlamentosu’nun alt meclisi, hükümetin Başkan Bola Tinubu için 6 milyon dolarlık bir yat satın alma planını reddetti.

BBC’nin haberine göre milletvekilleri bütçe teklifinde bu harcamayı değiştirerek öğrencilere 6 milyon dolar kredi verilmesine karar verdi.

İnsan hakları aktivisti ve eski milletvekili Shenu Sani, “Yoksul insanlar kanoda yaşam mücadelesi verirken, ülkenin liderine yat satın alamazsınız.” söz konusu. Nijerya Sosyo-Ekonomik Haklar ve Sorumluluk Projesi “137 milyon Nijeryalı aşırı yoksulluk içinde yaşarken bu yat alımı hiçbir şekilde haklı gösterilemez.”sözlerini kullandı.

ÜLKE EKONOMİK KRİZDE

Enflasyonun yüzde 26’ya yükseldiği ve para biriminin dolar karşısında hızla değer kaybettiği bir ekonomik kriz yaşayan Nijerya’da, devlet liderinin lüks yat talebi tepkilere neden oldu.

Başkan Tinubu mayıs ayında iktidara geldiğinde israfı azaltma ve geçim sorunlarını çözme sözü verdi.

Tinubu’nun sözcüsü Temitope Ajayi, yatı satın alma talebinin donanmadan geldiğini ve doğrudan Tinubu ile ilgili olmadığını savundu.

Öte yandan bütçeden parlamento giderleri için 36 milyon dolar ayrıldı. Bunlar arasında lüks arabaların satın alınması ve yeni bir başkanlık binasının inşası da yer alıyor. Hükümet ayrıca başkanlık hava filosu için 15 milyon dolar harcamayı planlıyor.

habereskil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu