Ekonomi

Rezatapopt yumurtalık kanseri çalışmasında ilerleme gösteriyor

PRINCETON, N.J. – Hassas onkoloji alanında lider olan PMV Pharmaceuticals, Inc. (NASDAQ:PMVP), TP53 Y220C mutasyonunu barındıran ileri evre yumurtalık kanseri hastalarında rezatapopt (PC14586) Faz 1 analizinden elde edilen umut verici sonuçları açıkladı. Bulgular Jinekolojik Onkoloji Derneği (SGO) Yıllık Toplantısı’nda sunuldu.

Çalışmada, ağır ön tedavi görmüş yumurtalık kanseri hastaları değerlendirilmiş ve 15 hastanın yedisinde, medyan yanıt süresi yedi ay olan doğrulanmış kısmi yanıt gözlenmiştir. Rezatapopt ayrıca olumlu bir güvenlik profili sergilemiştir.

Sunumu gerçekleştiren Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden Dr. Alison M. Schram, özellikle platine dirençli olanlar olmak üzere bu hastalar için karşılanmamış önemli tıbbi ihtiyacın altını çizdi.

PMV Pharma Geliştirme Direktörü Deepika Jalota, bu sonuçların rezatapopt’un yumurtalık kanserinde monoterapi olarak daha fazla araştırılmasını desteklediğini belirtti. Şirket, bu yıl içinde yumurtalık kanseri kohortunu da içerecek bir tescilli Faz 2 çalışması başlatmaya hazırlanıyor.

PYNNACLE çalışmasından (NCT04585750) elde edilen Faz 1 verileri de rezatapopt’un TP53 Y220C mutasyonu ve KRAS vahşi tip hasta popülasyonundaki çoklu tümör tiplerinde yanıtlara neden olduğunu göstermiştir. Çalışma, rezatapopt’un çeşitli dozajlarda güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmiş olup, tedaviye bağlı en sık görülen advers olaylar bulantı, kusma ve kan kreatinininde artış olmuştur.

Rezatapopt, kanserlerde sıklıkla mutasyona uğrayan p53 proteininin normal işlevini geri kazandırmayı amaçlayan, sınıfında ilk olan küçük bir moleküldür. FDA, p53 Y220C mutasyonu olan ilerlemiş solid tümörlü hastaların tedavisi için rezatapopt’a Fast Track ataması vermiştir.

Devam etmekte olan Faz 1/2 PYNNACLE çalışması, rezatapopt’un maksimum tolere edilen dozunu ve önerilen Faz 2 dozunu değerlendirmekte olup, Faz 2 genişletme çalışmasının birincil amacı TP53 Y220C mutasyonunu barındıran ilerlemiş solid tümörlü hastalarda tedavinin etkinliğini değerlendirmektir.

Bu makale PMV Pharmaceuticals, Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu