Ekonomi

Sevgililer Günü’nde fiyatlar arttı: Serada 20 lira, çiçekçide 100 lira

14 Şubat Sevgililer Günü’ne doğru Türkiye’nin dört bir yanındaki çiçekçilerde işler yoğunlaştı. Türkiye genelinde 400 dönüm alanda üretilen kırmızı güllerin yarıdan fazlası Antalya’daki seralarda üretiliyor. Talebin fazla olması üzerine seradaki kırmızı güllerin fiyatı da arttı. Ocak ayında serada gül başına 10 lira olan gülün fiyatı, 14 Şubat’taki talep nedeniyle 20 liranın üzerine çıktı. Serada tanesi 20 lira olan güller, çiçekçilerde 5 katı fiyatla satılıyor.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Harun Kâfi, “Tüketiciler ithalatı taklit ediyor. Çiftçimizin emeğinin desteklenmesi gerekiyor. Yerli üretim desteklenirse üretim artar. Böyle devam ederse yerli üretim olur” dedi. son.” İthal kırmızı güllerle yerli güller arasında pek bir fark olmadığını, sadece sap uzunluklarının farklı olduğunu anlatan Kâfi, “İthal güllerin tomurcukları biraz daha büyük. Yerli güller daha ucuz. 20 adet yerli kırmızı gülün 70 santimetrelik salkımının fiyatı Serada gül 300-400 lira, “600-700 lira” dedi.

‘GÜLLER YETERLİ OLMADIĞI İÇİN FİYAT ARTTI’

Sevgililer Günü nedeniyle artan talep nedeniyle gül fiyatlarının arttığını belirten Kâfi, “20 gün önce 20’lik bir demet gülün fiyatı 100-150 civarındaydı. Talep fazla olduğundan ve yeterli gül olmadığından gül fiyatları da arttı. Fiyat kendiliğinden yükseldi. Çiftçi fiyatı belirlemiyor. Diğer günlerde zaten fiyat düşüyor.” .

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu