Ekonomi

Tornacı Kemal Göçgeldi Dejenere Hayvan Kemiklerini Sanata Dönüştürüyor

Yaklaşık 40 yıldır Aydın’ın Efeler ilçesinde tornacı olarak çalışan Kemal Göçgeldi, yaptığı süs eşyaları ve özel tasarım aletlerin yanı sıra işçiliğiyle de dikkat çekiyor. Yıllardır demire, ahşaba ve plastiğe şekil veren Kemal Göçgeldi, şimdi de Ege’nin eşsiz sığır cinsi olan ve sert kemik yapısıyla bilinen ‘yozlaşmış’ hayvanların kemiklerini ekonomiye dönüştürmeye başladı. Pek çok kişinin atık olarak gördüğü kemikler, Kemal Usta’nın elinde önce sanata, sonra da ekonomik değere dönüşüyor.

Aydın’da yarım asırdır tornacılık yapan Kemal Göçgeldi, eski eşyalara olan merakıyla 40 yılda biriktirdiği yüzlerce ata mirasını sergileyerek dükkânını müzeye dönüştürdü. Efes’in kullandığı tüfeklerden bakır kaplara kadar pek çok eseri toplayan Göçgeldi, göçebe kültürünü koruyarak gelecek nesillere aktarmak istiyor. Ayrıca Göçgeldi, Aydın’ın Koçarlı ve Karpuzlu dağlarında kendiliğinden otlayan, ince ama sert kemik yapılarıyla tanınan ‘dejenere ırk’ sığırların kemiklerinden de bıçak, hançer, satır ve kılıç sapı yapıyor. Aydınlı ustanın hayvan kemiklerinden yaptığı özel tasarım bıçaklar, kılıçlar ve çeşitli süs eşyaları oldukça ilgi görüyor.

Her türlü eski ve atıl eşyayı mesleğiyle birleştirip tekrar kullanıma sunan Turner Kemal Göçgeldi, şunları söyledi: “Ben de göçebe bir çocuğum. Atalarımız göçebeydi, biz çobanlardan geldik. Bu yüzden kullanılan eşyaları topluyorum. büyüklerimiz tarafından.Benim de çocukluğumdan beri bir merakım vardır.Atalarımızın kullandığı eşya ve aletler boştur.Boş zamanlarımda bunları toplayıp muhafaza ediyorum.Çok eski eserler olduğu için tamir ediyorum.Bakımlarını yapıyorum. geçmişimizi unutmayalım diye.Ayrıca halk arasında ‘yozlaşmış ırk’ olarak bilinen dağlarda otlayan büyükbaş hayvanların kemiklerini toplayıp bıçak, kılıç ve süngü sapları yapıyorum.Kemikleri çok sert .Plastik kulplu olanlara göre çok daha yeterli ve kullanışlıdır.Bu formdaki kulplarla yapılan çalışmalar hem kaymayı önler hem de elde tutuşu kolaylaştırır.Uzun yıllar dayanması nedeniyle vatandaşlardan büyük ilgi görmektedir.Üretim aşamaları geçilmesine rağmen zahmetlidir, iş üretilirken harcanan yorgunluğa değer. dedi. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu