Teknoloji

Windows 11’e küçük bir yenilik daha: Saniyeler geliyor!

Microsoft, Windows 11’in görev çubuğundan memnun olmayanlar için küçük bir yenilik yapmaya hazırlanıyor. Microsoft’un bildirim alanındaki (sistem tepsisi) saat için saniyeleri aktifleştirme yeteneğini planladığı ortaya çıktı.

Microsoft, güncellenen saati şimdi resmi olarak duyurmadı ve özellik “kurulduğu haliyle” sistemde mevcut değil. Bu tıp özelliklerde çoklukla olduğu üzere, ViveTool uygulamasını ve özel bir ID’yi (@PhantomOfEarth tarafından sağlanan) kullanarak aktifleştirmeniz gerekiyor.

“Normal” Windows Insider yapılarında sistem tepsisi saatinde saniyeleri aktifleştirmek şimdi mümkün değil. Şimdilik sırf Windows Server yapı 25246 bu özelliğe sahip.

Yine bu noktada, duyurulmamış özelliklerin ekseriyetle ham, kararsız yahut kullanılamaz durumda olduklarını hatırlatmak gerekiyor. ViveTool uygulamasını kullanmadan ve bâtın seçenekleri etkinleştirmeden evvel değerli datalarınız yedeklemeniz kaide. Sisteminizin mümkün olduğunca kusursuz kalmasını sağlamanın en güzel yolunun kararlı Windows 11 sürümlerini kullanmak olduğunu unutmayın.

Windows Server yapı 25246’da sistem tepsisindeki saat için saniye nasıl etkinleştirilir?

  • ViveTool’u GitHub’dan indirin ve dosyaları uygun bir yerde açın.
  • Win + R tuşlarına basın ve cmd yazın.
  • CD komutunu kullanarak açılan dosyaları içeren klasöre gidin. Örneğin, ViveTool’u C:Vive pozisyonuna çıkardıysanız, CD C:Vive yazın.
  • vivetool /enable /id:41314201 yazın ve Enter’a basın.
  • Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev çubuğu > Görev çubuğu davranışları’na gidin ve Sistem tepsisi saatinde saniyeleri göster seçeneğinin yanındaki bir onay işaretini işaretleyin.
  • Sistemi tekrar başlatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu