Haber

Yolcularının beşte birine Kovid-19 bulaşan gemi Melbourne’da tahliye ediliyor

Sydney’de demirleyen, 4 bin 600 kişiyi taşıyan yolcu gemisi, 800 kişide Kovid-19 vakası saptanmasının ardından, Melbourne’da boşaltılıyor.

???????Sky News’in haberine göre, Yeni Zelanda’dan hareket ettikten sonra Kovid-19 salgınının baş göstermesi üzerine 12 Kasım’da Sydney’e demirleyen “Majestic Princess” isimli yolcu gemisi, limandan ayrıldı.

4 bin 600 kişilik yolcu ve mürettebatın yaklaşık yüzde 20’sinin Kovid-19’a yakalandığı gemi, Avustralya’nın Melbourne kentine ulaşarak hastaların tahliyesini başlattı.

Yolcu gemisinin işletmecisi Carnival Australia’nın Genel Müdürü Marguerite Fitzgerald, yaptığı basın açıklamasında, gemide büyük çoğunluğunu yolcuların oluşturduğu 800 şahısta Kovid-19 tespit edildiğini belirtti.

Yolculuk için “en katı önlemleri” aldıklarını, bu kapsamda da mürettebat ve 12 yaş üstü neredeyse tüm yolculardan gemiye binmeden evvel Kovid-19 aşısı yaptırmalarını mecburî kıldıklarını söz eden Fitzgerald, olumlu hadiselerin birçoğunun hastalığı hafif geçirdiğini söyledi.

Marguerite Fiztgerald, virüsün bulaştığı bireylerin kamaralarında izole edildiğini lisana getirerek, “Kovid-19 testi pozitif çıkan tüm misafirlerimize, izolasyon sürelerini tamamlamaları için özel ulaşım ve konaklama konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Firmanın gemilerinden Ruby Princess’te koronavirüs nedeniyle 28 kişinin hayatını kaybettiğinin hatırlatılması üzerine Fitzgerald, “O zamandan bu yana toplum olarak Kovid-19 salgını hakkında çok bilgi edindik.” diye konuştu.

Majestic Princess, 2 Kasım’da, Avustralya’ya geri dönmek üzere Yeni Zelanda’dan hareket etmişti. Olumlu olayların tespit edilmesinin akabinde negatif yolcuların Sydney’de, gemiden ayrılabilecekleri bildirilmişti. Sydney’de, Kovid-19 testi müspet çıkanlar için konutta kendilerini izole etme zorunluluğunu kaldırılmıştı.

Ruby Princess isimli yolcu gemisinde 2020’de en az 900 kişi korona olmuş ve 28 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu