Ekonomi

Ağaoğlu Şirketler Grubu, Tatlıpınar Enerji’yi halka arz edecek

Ağaoğlu Şirketler Kümesi İcra Kurulu Başkanı (CEO) Burak Kutluğ, Tatlıpınar Power’ın halka arzının devresel bir halka arz olmadığını belirterek, “Bu, yıllar önce kurumsallaşma yolunda ilk adım olarak görülüyordu, dolayısıyla bu bizim ilk görüşmemiz, Son olmayacak. Yakında başka güzel haberler de vereceğiz. Bunların arasında başka sektörel halka arzlar, GYO’lar, GYO’lar da olacak.” söz konusu.

Başta gayrimenkul olmak üzere turizm ve elektrik sektörlerinde faaliyet gösteren Ağaoğlu Şirketler Kümesi, elektrik branşında da portföyünü genişletme çalışmalarına hız verdi.

Grubun değerli elektrik yatırımlarını topladığı Tatlıpınar Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayını müteakip 10-11 Ağustos tarihlerinde talepleri toplayacaktır.

Tatlıpınar Enerji’nin Borsa İstanbul’da “TATEN” koduyla işlem görmesi planlanıyor. Şirketin halka arzı, Vakıf Yatırım ve İnfo Yatırım’ın eş liderliğinde oluşturulan konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Mevcut ödenmiş sermayesi 245,4 milyon TL olan Tatlıpınar Enerji’nin 35 milyon 100 bin hissesi sermaye artırımı, 35 milyon 100 bin hissesi ortak satış olmak üzere toplam 70 milyon 200 bin adet hissesi bulunacak. hangisi halka arz edilecek. tamamlanacak.

Halka arzın büyüklüğünün 1 milyar 579 milyon TL olması bekleniyor.

Şirketin halka arzı ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Burak Kutluğ, Tatlıpınar Power’ın halka arzının devresel bir halka arz olmadığını belirterek, “Bu halka arz, A.Ş. hissedarlarımız ve yönetim kurulumuz uzun zaman önceydi.Hedefimiz Tatlıpınar.Elektrik iştirakimiz ile çatı holding oluşturarak üretim kapasitemizi arttırmak.Şu anda 115 megavat gücünde rüzgar enerjisinde üretim yapıyoruz.Tüm kapasite arttığında 79 megavatlık güneş santralimiz (GES) var. Ayrıca 33.6 megavatlık yeni rüzgar santralimiz (RES) var. Hibrit olarak 228 megavatlık diliyoruz. 2024 yılı içinde bu yatırımları tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

“Yakında güzel haberler vereceğiz”

Halka arzdan elde edilecek gelirin büyük bölümünün yeni yatırımlarda kullanılacağına dikkati çeken Kutluğ, şunları kaydetti:

“Hedefimiz enerji yatırımlarında agresif büyümeyi sürdürmek. Bunu sadece Türkiye’de düşünmeyin. Bu tıpkı bölge ülkeleri yani Balkanlar ve Türki Cumhuriyetler gibi radarımızda. Türkiye’deki hem depolama hem de diğer enerji ile ilgili alanlarla ilgileniyoruz ve devam edeceğiz.

Ağaoğlu şirketler kümesi 43 yılda yatırımcısına hep kazandıran ve iş yaptığı herkesi memnun eden bir yapıdır. Bu sefer borsa yatırımcılarına bizimle iş geliştirme şansı vereceğiz. Altını çiziyorum; Döngüsel bir halka arz değildir. Yıllar önce bu kurumsallaşma yolunda ilk adım olarak düşünüldüğü için bu bizim ilk görüşmemiz ama son olmayacak. Yakın gelecekte başka güzel haberler de vereceğiz. Bunlar, diğer sektörel halka arzları, GYO’ları ve GYO’ları içerecektir. Ağaoğlu şirketler kümesi artık SPK’ya bağlı enstrümanları çok daha iyi kullanacak ve kurumsallaşma adımlarını bu şekilde tamamlayacak.”

Kutluğ, şirket portföyünün rüzgar ve tamamlandığında güneşten oluşan bir portföy olacağını belirterek, “Yenilenebilir enerjide, özellikle rüzgar ve güneşte büyüme hedefimiz var. Hidro de değerli ama öncelikli odak noktamız bunlar olacak. Ağaoğlu Mıknatıs etkisi vardır, bilinen bir markadır.Sadece buradadır.Bölge coğrafyasında da bilinmektedir.

Dolayısıyla bunu bir kaldıraç olarak kullanarak sadece bir menkul kıymetleştirme sürecini tamamlamakla kalmayacak, aynı zamanda yatırımcılarımızla birlikte portföyü büyüterek şirketimizin çok değerli ikinci nesline sahip olacağız. İlk nesil aslında büyük başarılar elde etti ve hala iş başında, ancak ikinci nesilden çok daha farklı bir şeyler yapmaya istekli. Onlarla birlikte tecrübe ve gençliğin birleştiği sinerjik, enerjik ve keyifli bir yola çıkıyoruz.”

Bireysel yatırımcı ağırlıklı tedarik yapacaklarına işaret eden Kutluğ, “Yayılmamız çok pahalıya patlıyor. Aslında biz hep bu tip şirketlerin sadece işverenleriyle ilgili değil, aynı zamanda onların da işine geldiğine inanıyoruz. Türkiye’nin varlıkları.Tatlıpınar Enerji bugün bu portföyün birkaç yıl içinde çok daha farklı olmasını umuyor.” ve o zaman daha anlamlı bir şey hakkında konuşabileceğiz.

Sadece üretim değil, bir süre sonra belki hidrojene de bakarız. Belki bunlarla ilgili başka fırsatları da değerlendireceğiz ama bunlar şu an erken. Öncelikle yatırımlarımızı tamamlayacağız. Gelecek yıl Türkiye’nin en büyük güneş, rüzgar hibrit portföylerinden biri olacağız. Bundan sonra ilerlemeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu