Sağlık

Güneş Koruyucu Ürününüzü Evde Kullanmayı İhmal Etmeyin

Yaz aylarında gelen yoğun ve dik güneş ışınlarıyla birlikte özellikle tatil dönemlerinde güneş kremleri gündemde. Ancak güneş kremlerinin sadece yazın değil kışın da kullanılması tavsiye edilir. Güneş kremlerinin cilt kanserine yakalanma riskini azalttığı ve koruduğu bilinmektedir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Asude Kara Polat güneşten korunma çalışmalarının kullanımı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Çeşitlerine göre uygun güneş kremi kullanmak önemlidir.

Yaz döneminde hamilelerin, çocukların ve ek dermatolojik hastalığı olanların güneş kremlerini kullanmaları önerilir. İki tür güneş kremi vardır.

Organik filtre içeren güneş kremleri kimyasal güneş kremleridir. Ultraviyole ışınları emer ve cilt yüzeyinin altında gerçekleşen kimyasal reaksiyonla cildi korur. Ciltte daha kolay yayılır. Kimyasal güneş kremleri yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

İnorganik filtre içeren güneş kremleri fiziksel güneş kremleridir. UVA ve UVB ışınlarını yansıtırlar. Cilde sürüldüğü andan itibaren etkisini göstermeye başlar. Cilt yüzeyinde çalışır ve cilde nüfuz etmediği için gözeneklerin tıkanma olasılığı azalır. Mineral filtre içeren güneş kremleri çocuklarda, hamilelerde ve hassas ciltlerde kullanılabilir.

Genelde yaz aylarında gündem olan güneş kremleri her mevsim kullanılmalıdır.

Makyaj rutininize güneş koruyucuları eklemelisiniz.

Güneş kremleri kullanırken her iki veya üç saatte bir tekrar uygulanması tavsiye edilir. Güneş kremleri, makyaj rutinine eklenmesi gereken bir eserdir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirmeniz ve ardından güneş kremi sürdükten sonra makyaj yapmanız önerilir. Evden çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürmek gün içinde de koruma sağlayacaktır. Gün içinde 2-3 saatte bir uygulanan güneş kremi yenilenmelidir. Duştan veya yüzdükten sonra güneş kremini tekrar uygulamak da cildi sağlıklı tutmak için değerlidir.

Sadece dışarı çıkarken değil, evde otururken de güneş kremi sürmek değerlidir. Camlardan içeri giren ultraviyole ışınlarının yanı sıra kullandığınız tabletler, bilgisayarlar, led lambalar ve telefonlar da ciltte lekelenmeye ve ciltte yaşlanmaya neden olabilir. Bu nedenle konutta güneş kremi uygulanmalı, güneş kremlerinde mavi ışık filtreli olanların tercih edilmesi önerilir.

Güneş kremlerini kullanırken iki parmak kuralına dikkat etmek gerekiyor. İki parmağınıza şeritler halinde sıkacağınız güneş kremini yüz ve boyun bölgesine sürmeniz önerilir.

6 aydan sonra bebeklerde güneş kremi kullanılabilir.

İlk 6 ay bebeklere güneşten korunma önerilmemektedir. Güneş kremleri yerine açık renkli giysiler giymek, gölgede tutmak, sabah 10’dan önce veya akşam 16’dan sonra çocuğu güneşe çıkarmak, ultraviyole ışınlarından koruyan giysiler giymek veya boyun ve kulakları koruyan siperlikli şapkalar takmak bebekleri güneşten koruyun.

Güneş kremleri 6 aydan sonra bebekler için kullanılabilir. 6 aydan sonra bebekler mineral koruyucu filtreler içeren güneş kremleri ile güneşe çıkarılabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu