Ekonomi

“Rusya’yı tahıl anlaşmasına geri döndürmek için elimizden gelen her şeyi yaptık”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Fransız Radyosu’na (RFI) verdiği röportajda Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmesini ve mevcut durumu değerlendirdi.

ABD’nin Rusya’nın anlaşmaya geri dönmek istediği kuralları müzakere etmeye hazır olup olmadığı sorusuna Blinken, geçen yıl Türkiye ve BM’nin girişimiyle imzalanan anlaşma kapsamında Ukrayna’dan 30 milyon ton tahıl çıkarıldığını hatırlattı.

Blinken, Rusya’nın talepleriyle ilgili olarak, “Burada konu taviz meselesi değil. Örneğin Rusya kendi tahılını ihraç etmekte sorun yaşadığını iddia ediyor ki bu yanlış. Rusya’nın tahıl ihracatı işgalden önceki yılların rakamlarını aştı. Ukrayna.Üstelik Rusya’nın ihracat rakamları da rekor düzeye ulaştı.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın bankacılık ve ulaşım konusundaki taleplerine işaret eden Bakan Blinken, şunları söyledi:

“Bu konudaki sorunları çözmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin, bankalarımıza Rus tahılının ihracatını tam olarak desteklediğimizi ve Rus tahılı, nakliyesi, sigorta vs. şu anda BM Rusya’nın endişelerini ele alıyor. Masada bir teklif var. Rusya buna cevap vermedi. Aslında Rusya’nın bir cevabı vardı, o da Odessa Limanı’na saldırmak ve 220 bin ton tahılı yok etmek. .”

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması aslında sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine gelir gelmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Rusya ile ilgili anlaşmanın bir kısmı yerine getirilmedi.” terimleri kullandı.

camlihemsin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu