Teknoloji

Aslında orada olmasa da tüm haritalarda var: Null Adası’nın gizemi

Null Adası’nı hiç duydunuz mu bilmiyoruz ama oraya hiç gitmediğinizden eminiz. Aslında böyle bir ada yok. Ancak bu “ada” harita mühendisleri tarafından çok iyi bilinmektedir ve tüm dünya haritalarının vazgeçilmez parçaları arasında yer almaktadır.

Aslında Null Adası, sıfır derece enlem ve sıfır derece boylamdaki konuma verilen temsili bir addır. Başka bir deyişle burası Dünya’nın başlangıç ​​meridyeninin ekvatorla buluştuğu yerdir. Afrika’nın batı kıyısındaki doğu tropik Atlantik Okyanusu’nun bir kısmı olan Gine Körfezi’nde bir nokta olarak ortaya çıkar.

Gerçek dünyada Null Adası Atlantik’te yüzen yalnız bir şamandıradan başka bir şey değil . Burası aslında Atlantik havasını ölçen bir dizi şamandıradan biri.

Sanal dünyada Null Island, yanlış yerleştirilmiş veri noktalarının saklandığı sayısız hayali noktaya ev sahipliği yapan dijital bir adadır. Peki bu ne anlama geliyor?

Haritalar ve Null Adası’nın gerçekliği

Dijital haritaya hatalı girilen koordinat değeri sisteme 0°K 0°D olarak kaydedilir. ABD Kongre Kütüphanesi blogunda açıklandığı gibi, bu kusur çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu sadece parmağın kaymasından kaynaklanan bir yazım hatasıdır. Bir yerin konumunu dijital veri setine girerken, yanlış yazılan sokak adları veya kafa karıştırıcı ev numaraları, adresi geçersiz kılabilir ve koordinatlarının otomatik olarak boş kaydedilmesine neden olabilir; bilgisayar bunu 0°K 0°D olarak kaydeder.

Çoğu hata veya eksik giriş durumunda, konum 0°N 0°D koordinatlarına atanır. Ve bu konumlara Null Adası adı veriliyor. Başka bir deyişle, bu koordinatlar ve adlar, haritalardaki sorunlu veya hatalı coğrafi kodları tanımlamanın kolay bir yolu haline geldi. Coğrafi bilgi tabanındaki kusurları temizlemek istiyorsanız 0°K 0°D koordinatlarını arayabilirsiniz.

Veri analistleri bu tuhaflığı fark ettiğinden, kusurları bulmak için bir araç olarak 0°K 0°D koordinatlarını kullanarak bu noktaya şaka yollu “Sıfır Adası” adını vermeye başladılar.

Kısacası gerçekte tek bir Null Adası var ve o aslında bir ada değil, bir şamandıra. Ancak dijital haritalarda çok sayıda sanal Sıfır Adası bulmak mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu