Haber

Ege Üniversitesi’nden uzman ekip deprem bölgesinde incelemelerde bulunacak

Ege Üniversitesi, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen şiddetli depremlerin ardından tüm gücünü seferber etti; Depremle ilgili akademik çalışmalar yapan bilim kurulunu, sahada inceleme ve tespitlerde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderdi. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde betonarme, çelik, yığma yapılar, jeoteknik ve inşaat malzemeleri üzerine çalışan bir grup uzman, depremlerin bölgedeki mevcut yapı ve mekanlara etkilerini araştıracak. Heyetteki uzman inşaat mühendisleri, 30 Ekim 2020 tarihinde Kuşadası açıklarında meydana gelen ve Bayraklı’da yıkıma neden olan İzmir Depremi için de çalışma yaptı.

Yüzyılın en büyük felaketlerinin ortasında gösterilen ve merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan art arda iki depremin ardından nakdi yardım kampanyası başlatarak ve hızla bölgeye sağlık ekibi gönderen Ege Üniversitesi, şimdi de Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’ne deprem bölgesindeki yapılar üzerinde inceleme ve tespitler yapmayı öğretiyor. Bölgeye personelden oluşan bir ilmi heyet gönderdi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemiz tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. Akademik ve idari personel ile öğrencilerden deprem bölgesine yardım malzemeleri ulaştırmaya devam ediyoruz. Ege Üniversitesi’nin istekli sağlık ekibi, depremin ardından hızla bölgeye hareket ederek depremzedelere sağlık hizmeti vermeye başladı. Deprem bölgesinden desteğini esirgemeyen üniversitemiz mensupları, bölgedeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için tam bir seferberlik ruhuyla hareket ediyor. Betonarme yapılar, jeoteknik, ulaşım, inşaat yönetimi ve ekipmanları, zemin mekaniği konularında akademik çalışmalar yapan bilim kurulunu bugün bölgede hasar tespit ve incelemeleri yapmak üzere uğurluyoruz. Depremin ilk dakikasından itibaren insanüstü bir gayretle çalışan kurtarma ekiplerine, sağlık çalışanlarına, siz değerli gönüllü vatandaşlarımıza ve çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu