Yaşam

Hafızalarımızda İz Bırakan Unutulmaz Filmlerin İlk ve Son Sahneleri

Hepimizde iz bırakan o filmlerin açılış sahnelerine dikkat ettiniz mi? Bir filmin başı ve sonu hakkında ipucu verebilir mi? Hep bir arada bilinen filmlerin ilk ve son sahnelerini hatırlayalım.

İyi seyirler.

Spoiler sahneleri içerir!

19. Kayıp Kız (2014)

İmdb: 8.1

Özet:Karısının ortadan kaybolmasıyla yoğun bir medya sirkinin odağı haline gelen bir adam, saf olduğundan şüphelenildiğinde tüm dikkatlerin kendisine çekildiğini fark eder.

Oyuncular:Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Müdür:david fincher

18. Diriliş / Diriliş (2015)

İmdb: 8.0

Özet:1820’lerde bir kürk ticareti gezisinde, bir sınır muhafızı bir ayı tarafından sakatlandıktan ve av ekibinin üyeleri tarafından ölüme terk edildikten sonra hayatta kalmak için savaşır.

Oyuncular:Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson

Müdür:Alejandro González Inárritu

17. 2001: Uzay Yolu Macerası / 2001: Bir Uzay Destanı (1968)

İmdb: 8.3

Özet:Ay yüzeyinin altına gömülü gizemli bir yapıyı ortaya çıkaran iki adam ve süper bilgisayar HAL 9000, kökenini bulması için Jüpiter’e bir uzay aracı gönderilir.

Oyuncular:Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

Müdür:Stanley Kubrick

16. Prestij / Prestij (2006)

İmdb: 8.5

Özet:Trajik bir kazanın ardından, 1890’ların Londra’sındaki iki sahne sihirbazı, birbirlerini alt etmek için sahip oldukları her şeyi feda ederken nihai illüzyonu yaratmak için bir savaşa girerler.

Oyuncular:Hugh JackmanChristian BaleMichael Caine

Müdür:Christopher Nolan

15. Kara Kuğu (2010)

İmdb: 8

Özet:Kendini işine adamış bir dansçı, Çaykovski’nin ‘Kuğu Gölü’ yapımında başrolü kazandıktan sonra aklı başında kalmak için mücadele ediyor.

Oyuncular:Natalie PortmanMila KunisVincent Cassel

Müdür:darren aronofsky

14. Dövüş Kulübü (1999)

İmdb: 8.8

Özet:Uykusuz bir ofis çalışanı ve pervasız bir sabun üreticisi, daha fazlasına dönüşen bir yeraltı dövüş kulübü oluşturur.

Oyuncular:Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Müdür:david fincher

13. Amerikan Sapığı

İmdb: 7.6

Özet:Zengin bir New York City yatırım bankacılığı yöneticisi olan Patrick Bateman, şiddetli, hazcı fantezilerini araştırırken alternatif psikopatik egosunu iş arkadaşlarından ve arkadaşlarından gizler.

Oyuncular:Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto

Müdür:Mary Harron

12. Birdman veya (Cehaletin Beklenmedik Erdemi) (2014)

İmdb: 7.7

Özet:Gözden düşmüş bir süper kahraman aktörü, bir Broadway yapımında yazarak, yöneterek ve oynayarak solmakta olan mesleğini canlandırmaya çalışır.

Oyuncular:Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton

Müdür:Alejandro González Inárritu

11. Matrix (1999)

İmdb: 8.7

Özet: Bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, ‘Neo’ takma adıyla bazı programların sistemini kırmaya çalışır. Hayatının bir simülasyondan ibaret olduğunun farkına varan Neo, ileri teknoloji ve yapay zekaya karşı savaş verir. İnsanlık ve makineler arasındaki bu savaş, izleyiciye hayata dair çok değerli sorular sorduruyor.

oyuncular: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne

Müdür: Lana ve Lilly Wachowski

10. V/V for Vendetta (2006)

İmdb: 8.2

Özet: 2020’nin Birleşik Krallık’ı yasaklama, zorlama ve zorlama ile yönetiliyor. ‘V’ lakabıyla tanınan karanlık bir özgürlük savaşçısı, genç bir bayanın yardımıyla zalim hükümeti devirmeyi planlıyor. Bu isyan aslında halkın uyanışıdır.

Oyuncular:Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea

Müdür:James McTeigue

9. Eski Makine (2014)

İmdb: 7.7

Özet: Ünlü bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışan Caleb, yarışı kazandıktan sonra şirket CEO’su Nathan’ın ormandaki konutunda bir hafta geçirme fırsatı yakalar. Burada onu büyük bir sürpriz beklemektedir. Dünyanın ilk tamamlanmış yapay zeka robotu Ava…

Oyuncular:Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac

Müdür:Alex Çelenk

8. Ayin / Midsommar (2019)

İmdb: 7.1

Özet: Bir çift, kırsal bir memleketin efsanevi İsveç yaz ortası festivalini ziyaret etmek için Kuzey Avrupa’ya gider. Pastoral bir geri çekilme olarak başlayan şey, bir pagan tarikatının elinde hızla giderek artan şiddetli ve tuhaf bir rekabete dönüşür.

Oyuncular:Florence PughJack ReynorWill Poulter

Müdür:Ari Asterler

7. Cadı: Bir New England Masalı / Cadı: Bir New England Masalı (2015)

İmdb: 6.9

Özet:1630’ların New England’ında büyücülük, kara büyü ve ele geçirme güçleri tarafından parçalanan bir ailenin hikayesi.

Oyuncular: 

Müdür:

6. Gözler Tamamen Kapalı (1999)

İmdb: 7.5

Özet: William’ın içsel dürtüleriyle mücadele ettiği, kıskançlık ve saplantının ortasında kaldığı bir hikaye. Karısının farklı cinsel isteklerini keşfeden adam, şüphe ve endişe durumuna dönüşür.

Oyuncular:Tom CruiseNicole Kidman

Müdür:Stanley Kubrick

5. Çizgili Pijamalı Çocuk / Çizgili Pijamalı Boy (2008)

İmdb: 7.7

Özet:John Boyne’un çok satan romanından uyarlanan film, 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudi bir çocukla beklenmedik bir dostluk kuran sekiz yaşındaki Bruno’nun ilham verici hikayesini anlatıyor.

Oyuncular:Asa Butterfield, Jack Scanlon

Müdür:Mark Herman

4. Pi’nin Hayatı (2012)

İmdb: 7.9

Özet:Hindistan’da hayvanat bahçesinden okyanusa uzanan Pi Patel’in hikayesi… Gemisi kaza yapan genç bir çocuk, bir teknede sırtlan, zebra, orangutan ve 300 kiloluk Bengal kaplanıyla yaşam mücadelesi veriyor.

Oyuncular:Suraj SharmaIrrfan Khan

Müdür:Ang Lee

3. Özgürlük Yolu / Vahşi Doğada (2007)

İmdb: 8.1

Özet: Üniversiteden yeni mezun olan Christopher McCandless, rahat hayatından macera aramak için vahşi doğaya adım atıyor. Yolda başına gelenler, onu sayısız insan için kalıcı bir sembole dönüştürür. Sinema, insan ve doğa ilişkisinin risklerle dolu serüvenini konu alır.

Oyuncular:Emile Hirsch, Marcia Gay Harden

Müdür:Sean Penn

2. PKK (2014)

İmdb: 8.1

Özet:Bilinmeyen bir dünyadan gelen ve şehirde büyük bir yabancı olan PK,   Daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Sadece baş harfleriyle tanınan PK’nin temiz soruları ve çocuksu merakı onu bir aşk yolculuğuna çıkaracak. Birçok dinin farklı bir şekilde ele alınması açısından sinemanın özel bir yeri vardır.

Oyuncular:Aamir KhanAnushka Sharma

Müdür:Rajkumar Hirani

1. Hayat Güzeldir / Hayat Güzeldir (1997)

İmdb: 8.6

Özet: Tüm ailesiyle birlikte neşeli bir aile babası olan Guido. Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampına sürüldüğünde, oğlunun durumlarının ardındaki korkunç gerçeği anlamasını engellemek için büyük yaratıcı adımlar atıyor ve ona savaşı bir oyun olarak anlatmaya başlıyor.

Oyuncular:Roberto Benigni, Horst Buchholz

Müdür:Roberto Benigni

hinisajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu