Sağlık

HPV aşısı ücretsiz yapılmalı

BURSA (İGFA) – Bursa Tabip Odası Daima Tıp Eğitimi (STE) aktiflikleri sürüyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen STE etkinliğinde, “HPV ve HPV Bağlantılı Kadın Kanserleri” konusu masaya yatırıldı.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak’ın konuşmacı olarak konuk olduğu aktiflik, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde bulunan Türkan Saylan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. HPV virüsünün, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere, genital bölgelerde gelişen pek çok kanser çeşidinin temel sorumlu faktörü olduğunu belirten Doç. Dr. Bayrak, iki yüz tip HPV virüsünün, 15’inin kanser için risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Oluşan kanserlerin çoğunluğundan HPV Tip 16 ve Tip 18’in değerli rol oynadığını belirten Mehmet Bayrak, kelam konusu virüsün genital siğillere de sebep olduğunu, lakin buna sebep olan HPV virüslerinin Tip 6 ve Tip 11 üzere kanser riski oluşturmadığının da altını çizdi. 2007 yılından beri üstte bahsettiği HPV virüslerine karşı tesirli aşıların yapıldığını da kelamlarına ekleyen Doç. Dr. Bayrak, aşının en çok 9-14 yaş ortası çocuklara uygulandığında azamî yarar sağlandığını belirtti.

TESTLER SAYESİNDE HADİSELER AZALIYOR

Doç. Dr. Mehmet Bayrak, HPV aşısının 26 yaşına kadar uygulanmasının daha tesirli sonuçlar gösterdiğini belirttiği sunumunda, daha ileri yaşlardaki, HPV virüsü temas etmiş bayanlarda, tedavi edici olmasa da hastalığın tekrarlanma riskini azalttığını söyledi.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak, Türkiye’de Kanser Tarama Merkezi (KETEM) ünitelerinde 30-65 yaş ortası bayanlarda 5 yılda bir fiyatsız HPV ve Smear testi yapıldığını, HPV aşısı yapılsa bile bu testlerin yapılmaya devam edilmesini gerektiğinin de altını çizdi.

HPV AŞISI FİYATSIZ OLMALI

Dünyada HPV’nin 9 tipinde tesirli olan Nanovalant aşının Türkiye’de şimdi ruhsatlandırılmadığını, bunu yerine HPV’nin 4 tipinde tesirli olan Kuadrivalan HPV aşısının bulunduğunu söz eden Doç. Dr. Bayrak, kelam konusu kanserin ortasına çıkmasına neden olan lezyonların tedavisi ile kanser ortaya çıktıktan sonra tedavisi için harcanan maddi yük ve yarattığı manevi tahribat göz önüne alındığında HPV aşısının fiyatsız aşı programına alınmasının daha aktif bir yaklaşım olacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu