Ekonomi

Taşımacılıkta konteyner fazlalığı

Taşımacılık sanayisinde yaşanan konteyner fazlalığı, global iktisadın olağana dönmesinden daha çok tüketici iştahının düşmesi olarak yorumlanıyor.

Konteyner lojistiği platformu xChange’in CEO’su Christian Roeloffs, “Tüm konteynerleri saklamaya yetecek kadar depo alanı yok. Önümüzdeki aylarda depolar üzerindeki baskı artacak.” dedi.

Müşteriler geri çevriliyor

İtalyan konteyner şirketi Sogese’nin CEO’su Andrea Monti, “Örnek olarak, Milan’daki depomuzda sıkışıklık yaşanıyor. Depolardaki konteyner hacmi, bazı depo servisi anlaşmalarını geri çevirmemize neden olacak seviyeye kadar yükseliyor. Bazı konumlarda yeni müşterileri kabul edemeyecek durumdayız.” dedi.

Monti ayrıyeten, gemi yüklerinin artık vaktinde gayesine ulaşması nedeniyle şirketlerin daha verimli iş bitirme vakitlerine ahenk gösterdiklerini ve bu yüzden yeni siparişlerde yavaşlama görüleceğini ekledi.

Dolu depolarla çaba etmek için, Houston Limanı üzere kimi limanların, bir haftadan uzun müddettir terminallerde bekleyen boş konteynerler için fazladan komite fiyatı almaya başladığı bildiriliyor.

Konteyner fiyatlarının ölçütü olan Drewry Konteyner Endeksi, 2,773 dolar düzeyine düşerek, geçen yılın Eylül ayındaki zirve noktasından yüzde 73 geriledi.

Siparişler iptal ediliyor

Yılın en çok harcama yapılan Noel periyodu yaklaşırken, iptal edilen siparişlerin de artışta olduğu belirtiliyor.

Drewry, büyük konteyner nakliyeciliği rotaları içinde, Kasım ayının sonları ile Aralık ayının başları ortasındaki siparişlerin yüzde 14’ünün iptal edildiğini bildirdi.

Taşımacılık şirketi Maersk, üçüncü çeyrek sonuçlarının gelmesinin akabinde, tedarik zincirindeki sıkışıklığın rahatlaması ve talebin düşmesi ile navlun oranlarının zirve noktasına ulaştığı ve daha az kar beklentisi içinde olunması gerektiği hakkında yatırımcıları uyardı.

xChange’in görüştüğü taşımacıların yaklaşık yüzde 60’ı, jeopolitik ve ekonomik risklerin tüketime ve dolaylı olarak konteyner talebine aşağı taraflı baskı uyguladığını belirtti. Taşımacıların depolardaki doluluğu azaltmak hedefiyle boş konteynerleri bedavaya dağıttığı da bildiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu