Haber

Temmuz 2023 En Sıcak Ay Olarak Kaydedilecek

Bu yılın Temmuz ayının “en sıcak ay” olarak kaydedilmesi bekleniyor.

AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi ve Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DME) ortak açıklamasına göre 2023 yılının Temmuz ayının ilk 3 haftası, bugüne kadarki en sıcak 3 haftalık dönem oldu.

Copernicus verileri, Temmuz 2023’ün büyük olasılıkla kaydedilen “en sıcak Temmuz” ve “en sıcak ay” olacağını gösterdi. Bunun Temmuz 2019’da en sıcak ay rekorunu kırması bekleniyor.

Temmuz ayının ilk ve üçüncü haftasında küresel ortalama sıcaklık artışı, sanayi öncesi döneme göre 1,5 santigrat derecenin üzerinde gerçekleşti.

En sıcak gün 6 Temmuz

6 Temmuz, Ağustos 2016’daki ortalama sıcaklık rekorunu geride bırakarak, küresel ortalama yüzey hava sıcaklığının en yüksek olduğu gün olarak kaydedildi.

Küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklığı da Mayıs ayından bu yana yılın bu zamanından oldukça yüksek.

Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yüksek sıcaklıkların ısı dalgalarıyla temas halinde olduğu kaydedildi.

Kanada ve Yunanistan gibi ülkelerde orman yangınlarının yanı sıra yüksek hava sıcaklıklarının halk sağlığını, çevreyi ve ekonomiyi etkilediği belirtildi.

Copernicus İklim Değişikliği Hizmet Müdürü Carlo Buontempo, rekor düzeydeki sıcaklıkların küresel hava sıcaklıklarındaki artış eğilimini kestiğini bildirdi.

Artan sıcaklıkların ana sebebinin insan kaynaklı faaliyetler sonucunda açığa çıkan gazlar olduğunu vurgulayan Buontempo, rekor sıcaklıkların Temmuz ayında da artmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

“İklim değişikliğinin acı gerçeği ve geleceğin habercisi”

DSÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Temmuz ayında milyonlarca insanı etkileyen aşırı hava olayları maalesef iklim değişikliğinin acı gerçeği ve geleceğin habercisidir” dedi. sözünü kullandı.

Sera gazı emisyonlarını azaltma ihtiyacının eskisinden daha acil olduğuna işaret eden Taalas, “İklim konusunda harekete geçmek lüks değil, zorunluluktur” dedi. uyardı.

WMO’ya göre, önümüzdeki 5 yıldan birinin rekor düzeydeki en sıcak yıl olma ihtimali yüzde 98.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu