Haber

Rusya, Nijer’deki Gelişmeleri Endişeyle Takip Ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Nijer’deki gelişmeleri hasretle takip ettiklerini belirterek, ülkedeki sorunların barışçıl ve aktif diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu.

Zaharova yaptığı yazılı açıklamada, bir grup askerin Nijer’deki cumhurbaşkanlığı sarayını ablukaya aldığını ve Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’u devirdiklerini açıkladığını hatırlattı.

Nijer’deki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini vurgulayan Zaharova, “Çatışmanın taraflarını güç kullanmaktan kaçınmaya ve ihtilaflı tüm konuları barışçıl ve yapıcı diyalog yoluyla çözmeye çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Nijer halkının yararına iç barışın sağlanması için bu iç siyasi krizin bir an önce çözülmesini beklediklerini kaydeden Zaharova, “Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un askerler tarafından bir an önce serbest bırakılmasını temenni ediyoruz. ” değerlendirmesini yaptı.

Bir grup asker yönetimi ele geçirdi.

Nijer’de Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un yönetimi 26 Temmuz’da askeri darbeyle devrildi ve kendilerine “Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP)” adını veren bir grup asker yönetimi ele geçirdi.

Bazoum, dün sabah Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı.

Halk darbeyi önlemek için sokaklara döküldü ve Bazoum’un serbest bırakılması için protestolar düzenledi.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıl Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu