Haber

Valilik, İstiklal Caddesi’nde stant, sergi ve sokak müziğini yasakladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının ardından güvenlik gerekçesiyle caddede stant kurulmasına, sergi açılmasına, seyyar satış yapılmasına, etkinlik düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

24 Kasım 2022 tarihli Genel Emir’de şu sözler kullanıldı:

“Tarihi, ekonomik, toplumsal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en ağır biçimde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleksel teşekküller, mahallî idareler ve güvenlik üniteleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu nizamı ve iyiliği ile genel asayişin sağlanmasında da birebir konunun kritik ehemmiyet teşkil ettiği değerlendirilmektedir” denildi.Bu kapsamda İstiklal Caddesi’nde alınan yeni tedbirler şu biçimde belirtildi:

– Rastgele bir hedefle cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

– Stant kurulmasına,

– Stant açılmasına,

– Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

– Toplumsal, kültürel yahut ticari etkinlikler düzenlenmesine,

– Toplu yahut kişisel sokak müzisyenliği ve performans şovları yapılmasına,

– Hanutçuluk faaliyetlerine,

– Ve benzerlerine,

Kesinlikle müsaade verilmeyecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu