Yaşam

Üç günlük yas: ‘Rock Kraliçesi’ Rita Lee öldü

Brezilya basınında yer alan haberde, ülkenin “Queen of Rock”ı Lee’nin akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi. Lee’nin ailesi Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, sanatçının Sao Paulo kentindeki evinde yaşamını yitirdiğini belirtti.

“Baila conmigo” ve “Mania de voce” adlı eserleriyle ülkede büyük üne kavuşan Lee, 2021 yılından bu yana akciğer kanseri ile mücadele ediyor.

iki Latin Grammy ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanan Lee; Piyano, flüt, banjo, mızıka, klasik ve elektro gitar çalarak ülkede çok yönlü bir sanatçı olarak tanındı.

Şarkıcı-söz yazarı Lee, 47 yılı aşkın süredir evli olduğu Roberto de Carvalho’dan üç çocuğu oldu.

Sanatçının son yolculuğuna Sao Paulo’nun ikinci büyük parkı olan Ibirapuera Park’ta düzenlenecek törenle uğurlanacağı paylaşıldı.

ÜÇ GÜN SABAH İLÂN EDİLMİŞTİR

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Lee’nin ölümü nedeniyle ülkede 3 günlük yas ilan ettiklerini açıkladı.

Lula da Silva, Lee’nin ölümüne çok üzüldüğünü belirterek, “Şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, multi-enstrümantalist. Zamanının ilerisinde bir sanatçı. ‘Queen of rock’ unvanını uygunsuz buldu ama yaşadı. kariyeri boyunca bu lakapla.Hayatta ve müzikte maçolukla mücadele etti.Nesiller boyuna kadınlara ilham verdi.” o kelimeleri kullandı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

ciftlikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu